Facebook Google+ Twitter

120-lecie IV Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

120-lecie IV Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

fot. Obecne Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu ufundował spolonizowany, niemiecki przemysłowiec Henryk Dietel w 1894 roku, jako Szkołę Realną w Sosnowcu - pierwszą szkołę średnią w Zagłębiu Dąbrowskim. Henryk Dietel, jako sosnowiecki fabrykant rozumiał iż miasto potrzebowało wykształconych kadr, mogących podjąć pracę na wyższych stanowiskach w lokalnym handlu, bankowości, administracji, czy przemyśle - w tym bezpośrednio w jego fabrykach włókienniczych.
Otwarcie polskiej szkoły wymagało wówczas zgody carskiej Rosji gdyż Sosnowiec znajdował się pod zaborem rosyjskim.
Henryk Dietel ufundował też na potrzeby szkoły w dzielnicy Pogoń, imponujący budynek, nawiązujący w swej architekturze do stylu włoskiego renesansu. Liceum miało tam swą siedzibę aż do początków lat 70-tych XX w., gdy Sosnowiec, stając się miastem uniwersyteckim potrzebował budynków na rzecz wydziałów Uniwersytetu Śląskiego, tworzonych tu na miejscu lub przenoszonych z pobliskich Katowic. Liceum przeniesiono wówczas do, zlokalizowanego w pobliżu budynku "1000-latki" tj Szkoły Podstawowej nr 25, gdzie mieści się do dzisiaj. Zabytkowy gmach zagospodarował zaś Wydział Techniki UŚ, a obecnie od kilku już lat, zdewastowany, stoi pusty.

Tegoroczne uroczystości jubileuszowe zbiegły się z odsłonięciem "Kamienia Pamięci", umiejscowionym na skwerku, przed frontową ścianą budynku. Jest on wyrazem hołdu i pamięci uczniów Staszica, poległych za wolną Polskę, począwszy od Rewolucji Lutowej 1905 roku, która w Sosnowcu zebrała żniwo kilkudziesięciu poległych w walce z Caratem, polskich patriotów.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: 120-lecie


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.