Facebook Google+ Twitter

120-letnia historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajowicach

Jubileusz 120. rocznicy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajowicach jest okazją do przypomnienia historii jednej z najprężniej działających jednostek na terenie ziemi tarnowskiej.

Za datę umowną powstania Ochotniczej Straży Pożarnej przyjąć można końcówkę XIX wieku, a dokładnie rok 1890 r. Wtedy bowiem, jak odnotowano w kronikach parafialnych Kościoła Św. Wawrzyńca w Wojniczu, wybuchł wielki pożar, który strawił 24 gospodarstwa. We wsi Mikołajowice domy i budynki gospodarcze były drewniane, kryte słomą.

Mieszkańcy byli bezradni w walce z żywiołem, ponieważ nie mieli żadnego sprzętu gaśniczego. Po tych doświadczeniach zwołali zebranie wiejskie, na którym ogłosili zbiórkę na zakup sprzętu gaśniczego. Początkowo mikołajowicka ochotnicza straż, złożona z mieszkańców wsi, miała małą skuteczność.
Zbiorników przeciwpożarowych było za mało, nie było czym transportować wody w rejony pożaru.

Strażacy korzystali ze studni w poszczególnych gospodarstwach, każdy udział w akcji gaśniczej był wielkim wysiłkiem fizycznym. Do sygnalizacji pożaru służył wtedy róg myśliwski, na którym sygnalista wygrywał ustalony sygnał alarmowy.

Po wielkim pożarze w 1890 roku, realizacją planu ochrony przeciwpożarowej zajęli się trzej mieszkańcy Mikołajowic. Michał Bibro (ps. Wałowy) – państwowy pracownik nadzoru wałów na Dunajcu, Jan Strojny – z racji stanowiska zwany starym wójtem (dwukrotnie był wójtem gminy Mikołajowice przed I wojną światową ), oraz Piotr Kocąb najmłodszy z całej trójki.

Prawdopodobnie w początkach XX wieku (1905 roku) zakupiono w Tarnowie w znanej firmie braci Bartik pompę ssąco-tłoczącą ''Floriankę'', napędzaną ręcznie i zamontowaną na wozie drewnianym. Pompa przechowywana początkowo w szopie Błażeja Bibro przetrwała do dzisiejszych czasów i obecnie stoi na honorowym miejscu przed mikołajowicką strażnicą.

Pierwszy profesjonalny Zarząd Straży Pożarnej w Mikołajowicach tworzyli Michał Bibro-prezes Jan Kocąb - naczelnik, Jan Jackowski - sekretarz, Piotr Kocąb oraz Piotr Solak, Józef Bibro (syn Piotra), Andrzej Strojny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

edzio
  • edzio
  • 12.06.2012 18:51

świetnie napisane-gratuluje kunsztu autorowi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mikołajowice - piękna miejscowość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ochotnik
  • ochotnik
  • 07.06.2012 23:01

Cieszę sie ze ktoś o nas napisał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.