Facebook Google+ Twitter

121 lat temu urodził się J.R.R. Tolkien - autor m.in. "Hobbita"

Znany jest między innymi z "Władcy Pierścieni", wykreowania literackiej krainy zamieszkanej przez różne rasy, a także lingwistycznych badań. 3 stycznia 1892 roku przyszedł na świat J.R.R. Tolkien - twórca Śródziemia.

 / Fot. Dariusz Okoń"Kochana Matko! Mam dla Ciebie w tym tygodniu dobre wiadomości. Zeszłej nocy (3 stycznia) Mabel obdarzyła mnie ślicznym synkiem. Poród był przedwczesny, lecz dziecko jest silne i czuje się dobrze, a Mabel przeszła go wspaniale. Dziecko jest (oczywiście) śliczne. Ma piękne rączki i uszy (bardzo długie palce), bardzo jasne włosy, "Tolkienowskie" oczy i zdecydowanie "Suffieldowskie" usta. (…) Znów go sprowadziłem [Doktora] około ósmej, po czym został do 12.40, kiedy napiliśmy się whisky za szczęście chłopca. Jego pierwszym imieniem będzie John na cześć jego dziadka, a w całości będzie się chyba nazywał John Ronald Reuel. Mab chce go nazwać Ronaldem, a ja chcę zachować Johna i Reuela... " (H.Carpenter - Wizjoner i marzyciel)

Tak o narodzinach swojego syna napisał Arthur Tolkien, a toast wzniesiony o 12.40 jest już nieodłączną tradycją obchodzoną w każdą rocznicę urodzin pisarza przez "The Tolkien Society" i fanów. John Ronald Reuel Tolkien urodził się w Bloemfontein w RPA, gdzie jego ojciec pracował w Banku Afrykańskim. Gdy miał 3 lata, z powodu problemów zdrowotnych matki powrócił z nią i swym młodszym bratem Hilarym do Anglii. Wkrótce po przypłynięciu do kraju Mabel Tolkien otrzymała list, że jej mąż umarł. Pozostała sama z dwojgiem dzieci. Życie rodziny przepełnione było biedą. Mabel jako katoliczka była skazana na odrzucenie przez rodzinę, która wyznawała anglikanizm i nie chciała pomagać materialnie kobiecie, dopóki ta nie swej zmieni wiary. To właśnie ta heroiczna postawa matki i wierność ideałom mocno wpłynęły na obu chłopców.

Tolkien od najmłodszych lat fascynował się baśniami, mitami, legendami i opowieściami szeptanymi przez nianie oraz matkę, która nauczała swoich synów w domu w pierwszych latach ich życia. Już jako profesor Oksfordu John Ronald zamknął swe rozważania na temat fantastycznych opowieści i skonfrontował je z chrześcijańską prawdą w eseju O baśniach. To właśnie mitologiczne historie i legendy silnie wpłynęły na Tolkiena nie tylko w postaci inspiracji literackich (obecnych chociażby we Władcy Pierścieni, czy będącym mitologią Ardy Silmarillionie), ale i głębokiej miłości do słowa pisanego, owocującej między innymi tłumaczeniem przez pisarza staroangielskich poematów i pojedynczych pieśni na współczesny język angielski. Pisarz, choć znany głównie z Władcy Pierścieni, będącym kontynuacją napisanego dla swych dzieci Hobbita, całe życie pracował nad mitologią wykreowanej przez siebie krainy - Silmarillionem - którą zaczął pisał jako młodzieniec i poprawki do niej nanosił do końca swych dni (książki jednak nie opublikował, pozostawiając synowi w testamencie prawo do wydania lub spalenia pozostawionych po sobie prac).

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

I co, toast zieloną herbatką wniesiony? Ja wzniosłam... A, i przy okazji dowiedziałam się, że i Pan Arkadiusz... no to wzniosę zaraz i za Niego. Już pędzę zrobić sobie świeżą "zielonkę". Zdrowia, Panie Arkadiuszu! Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arkadiuszu, wszystkiego dobrego z okazji urodzin :) Zdrowia przede wszystkim i samych sukcesów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Halino, dołączam się do Pani i także zieloną herbatą uczczę urodziny Profesora :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojciechu, dziękuję za miłe słowa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urodzeni 3 stycznia. Jest nas kilku...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja o 12:40 wzniosę toast za twórcę Śródziemna, profesora John Ronald Reuel Tolkien`a,. Może nie Whisky, ale zieloną herbatką. Wspaniały materiał. Gratuluję i pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dariusz, kolejny świetny tekst! Godny takiego geniusza jak Tolkien :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.