Facebook Google+ Twitter

122N - łódzki luksus na szynach

122N to nie kolejna operacja CBA, ale cudo techniki, które ma olśniewać pasażerów komunikacji miejskiej w Łodzi niczym okazały brylant.

Tak ma wyglądać regionalny "pędziwiatr". / Fot. Fot. PESA BydgoszczTyp 122N to nowoczesny łódzki tramwaj regionalny, który jak twierdzi MPK, zrewolucjonizuje transport publiczny. Prezydent Jerzy Kropiwnicki jest optymistą - Dzisiaj jesteśmy pewni, że nowe tramwaje będą dostosowane do miejskiej architektury - zapewnia na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Życzymy by spełniły pokładane w nich oczekiwania. W przeciwnym razie przeleje się czara goryczy, którą mieszkańcy dzielnie znoszą gnieżdżąc się w „zetkach”. - Sam korzystam z komunikacji miejskiej, więc jestem bardzo wrażliwy na jej jakość- zapewnia prezydent. Jednak niektórzy łodzianie tracą nadzieję oraz cierpliwość.
- To skandal, żeby 15 minut jechać jeden przystanek. Wymyślili sobie szybki tramwaj, a ludzie muszą cierpieć.- stwierdził zirytowany pasażer linii 4. Całe szczęście są wśród mieszkańców optymiści.
- Liczę, że będzie lepiej. Podobno ma być klimatyzacja. Fajna sprawa. No i szybko ma być. Jak będzie zobaczymy.- mówi pan Paweł korzystający z linii Z1. Widać, że temat dzieli łodzian, bo jest dyskusyjny. Jednak wszyscy podchodzą do niego z dystansem i zdrowym rozsądkiem.

Specjaliści zapewniają o luksusie jaki da pasażerom najnowsze dziecko bydgoskiej fabryki PESA. Na pokładzie tramwaju ma się znaleźć klimatyzacja, kamery, system rejestrujący i komputer sterujący całością. MPK zapewnia, iż to cudo techniki pomieści 196 osób. Miejmy nadzieję, że pasażerowie nie będą się czuli jak sardynki w elegancko opakowanej puszce. Dla niepełnosprawnych przewidziano automatycznie wysuwaną rampę. Czy będzie używana czy też zapomniana jak ma to miejsce w niskopodłogowych autobusach czas pokaże. Kolejną wątpliwość budzi zapewnienie dotyczące maksymalnej prędkości 70 km/h. Już raz obiecywano nam wspaniały, szybki tramwaj mający przemierzać trasę w mgnieniu oka. Tymczasem cityrunner okazał się kompletną klapą. Pamiętajmy, historia lubi zataczać koło. Trzeba liczyć się też z tym, że możemy zapłacić wysoką cenę
za ten powiew nowoczesności. Już dziś bilety są dość drogie. Czy wydamy na nie jeszcze więcej to zależy tylko od dobrej woli przewoźnika.

Jak będzie zobaczymy w przyszłym roku. Oby tylko naszpikowany elektroniką 122N nie gościł częściej w warsztatach niż na ulicach Łodzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

A ja troszkę zaczynam wątpić czy ten ŁTR coś zmieni... Pabianice na razie wycofały się z projektu z powodu braku środków. Zgierz cały czas próbuje pozyskać środki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ŁTR to duża nadzieja dla mieszkańców Pabianic, w tym dla mnie...Być może podróż do Łodzi tym środkiem lokomocji będzie krótsza niż 55 minut. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do końca - rozstaw kół jest inny - łódzkie tory są "śmiesznie" wąskie. Podejrzewam więc że tramwaj łódzki będzie miał mocne przewężenia w miejscu wózków - warszawski tego nie ma.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapewne tak ale sam tramwaj jako konstrucja i technologia to samo, prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Larex ŁTR i twoja "warszawska Pesa" to bliźniacze konsturkcje, którym bydgoska Pesa nadała oznaczenie 122N. Będą różnić się emblematami miast, a może delikatnie detalami wykończenia.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z (czyt: zetka) to autobus komunikacji zastępczej, obsługujący daną linię podczas jej awarii, lub remontu, zamiast numeru linii ma on właśnie literę Z. 15 minutowe przejazdy między przystankami to norma na ul. Kilińskiego, jednej z głównej ulic w centrum Łodzi. Ulica ta jest wąska, w godzinach szczytu tak zakorkowana iż jedynym słusznym i rozsądnym środkiem transportu jest oczywiście rower :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że to "Warszawska Pesa", te tramwaje potrzebują dobrego torowiska by jeździły 70km/h

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to jest ta zetka i dlaczego pasazerowie "czworki" musza jechac odległość jedenego przystanku 15 min? Co sie takiego stanie w Łodzi, ze tramwaje przyspiesza do zawrotnej predkosci 70km/h (We wroclawiu rozwijaja max 50km/h)?? Troche malo konkretow, zybt wiele spekulacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ups... w moim poprzednim komentarzu, między słowami "ale" i "można", pojawiło się zbędne słowo "nie" i całkowicie zmieniło sens zdania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za poruszenie ważnego dla Łodzi tematu. Temat "poruszony" ale nie można byłoby go nieco bardziej rozwinąć. No i szkoda, że nie zamieściłeś jakiegoś zdjęcia... choćby zatłoczonej Z-ki ;) albo rozkopanych łódzkich ulic ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.