Facebook Google+ Twitter

12 marca rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wyglądało?

8 marca Kolegium Kardynalskie zdecydowało, że konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI, rozpocznie się 12 marca. W wyborze nowego biskupa Rzymu udział weźmie 115 kardynałów-elektorów, w tym czterech Polaków.

Fotografia ilustracyjna: Plac Św. Piotra / Fot. Domena Publiczna, źródło: sxc.huPomimo upływu lat i powstających coraz nowszych technologii, konklawe nadal pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych obrządków. Tutaj zwycięża wielowiekowa tradycja. Obecne zasady wyboru nowego papieża reguluje Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis promulgowana przez Jana Pawła II w 1996 roku. Dokument ten określa m.in. procedury związane z pogrzebem papieża, czas rozpoczęcia konklawe, zasady głosowania czy maksymalny wiek kardynałów-elektorów. Konklawe, które rozpocznie się w najbliższy wtorek, różnić się będzie od poprzedniego tylko jednym - nie odbywa się po śmierci Ojca Świętego, a po jego abdykacji.

12 marca o poranku kardynałowie biorący udział w konklawe przeprowadzą się do Domu Świętej Marty. O godz. 10 w Bazylice Świętego Piotra odprawiona zostanie msza święta w intencji wyboru nowego papieża tzw. pro eligendo Papa, której przewodniczył będzie kard. Angelo Sodano. O godzinie 16.30 z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego wyruszy procesja kardynałów-elektorów, która po około 15 minutach dotrze do Kaplicy Sykstyńskiej. W tym czasie purpuratom towarzyszyć będzie hymn Veni Creator.

Po przybyciu do Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie złożą przysięgę, po czym z ust Mistrza Ceremonii Papieskich padną słowa extra omnes nakazujące wszystkim osobom niebiorącym udziału w wyborze papieża opuszczenie kaplicy. Pierwszego dnia odbędzie się tylko jedno głosowanie. Białego bądź czarnego dymu należy spodziewać się około godz. 19.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.