Facebook Google+ Twitter

12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest rozpoczęty

Tofifest jest już dumnym dwunastolatkiem. Jego urodziny, bezwątpienia zapadną w pamięć - z burzą oklasków, znakomitą oprawą muzyczną i blaskiem zarówno gwiazd jak i ich nagród.

 / Fot. Wojtek SzabelskiNa gali otwarcia uhonorowani Złotymi Aniołami zostali: Agata Kulesza, znana między innymi z Idy i Sali Samobójców oraz Jerzy Hoffman – reżyser trylogii Sienkiewicza. Ona - za bycie wybitną europejską aktorką, on – za całokształt twórczości. Z podium skwitował to ironicznie, iż miano to wywołuje u niego nostalgię – „wyglądałoby na to, że już czas umierać… a mi się jeszcze umierać nie chce”. Czym wywołał gromkie brawa i śmiech widowni. Powrócił również do czasów swojej młodości, które częściowo spędził w Toruniu. Kulesza odbierając nagrodę wzruszała – dziękując nie tylko za złotego anioła trzymanego w dłoni, lecz również i za wyróżnienie jej na Tofifest jako najlepszej aktorki za rolę w filmie Kilka Prostych Słów z 2007 roku.
Nagrodę specjalną Flisaka, za bycie wybitnym filmowcem związanym z regionem kujawsko-pomorskim, otrzymał Mirosław Dembiński. Reżyser doceniany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych oraz autor projektu Świat od świtu do zmierzchu, którego celem jest realizacja warsztatów filmowych dla studentów w różnych miejscach na świecie. Dembiński, odbierając nagrodę, podkreślał jak bardzo ważnym aspektem dla jego tożsamości są czasy spędzone w Toruniu i Bydgoszczy, docenienie go właśnie tutaj.
Tegoroczna gala otwarcia, to również emisja pierwszego fabularnego spotu reklamowego festiwalu. Krótki, trzydziestosekundowy filmik jest intrygujący i zabawny. Występują w nim między innymi Paweł Tchórzelewski i Agnieszka Wawrzkiewicz - Kowalska.
Podczas Tofifest 2014 zostanie wyświetlonych ponad 160 filmów. Toruń odwiedzą znani aktorzy: Daniel Olbrychski i Danuta Szaflarska, reżyserzy: Bohdan Sláma, Ilmaar Raag, Lech Majewski, Syllas Tzoumerkas i wielu innych. Nagrody filmowe zostaną rozdane w czterech różnych kategoriach: lokalizacje – a więc lokalny patriotyzm na ekranie, kujawsko-pomorskie święcące swój triumf w plenerach, Shortcut – krótkometrażowe, From Poland – filmy polskie oraz On Air – pełnometrażowe debiuty.
Dodatkowo, w ramach partnerskich Audiowizji zagrane zostanie ponad 30 koncertów oraz można będzie ujrzeć powstawanie profesjonalnego teledysku do piosenki jednego z zespołów.
Nam nie pozostaje nic innego, jak uczestniczyć, gdyż jest to nie tylko sposób na samodoskonalenie się, poszerzanie własnych horyzontów, lecz również, cytując prezydenta miasta – Michała Zalewskiego – „ukazanie, iż Tofifest jest nie tylko perfekcyjnie zorganizowany, lecz również znakomicie przyjmowany”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.