Facebook Google+ Twitter

12-latkowie odpowiedzą karnie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-06 07:57

Elżbieta Czyż z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że francuska propozycja obniżenia odpowiedzialności karnej do 12 roku życia nie jest niczym szokującym.

W tym tygodniu francuska minister sprawiedliwości Rachida Dati
zaakceptowała propozycje specjalnej komisji, która pracowała nad metodami walki z przestępczością wśród młodzieży. Elżbieta Czyż tłumaczy, że choć 12-latki będą odpowiadać za popełnione czyny, to kara będzie adekwatna przede wszystkim do ich wieku. Jednocześnie Elżbieta Czyż przypomina, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował jeszcze bardziej radykalną nowelizację polskiego kodeksu karnego. Zakładał on, że odpowiedzialność karną ponosiliby nawet 10-latkowie.

Obecnie, zgodnie z naszym prawem, do porawczaka może trafić 13-latek. Mimo to sądy kierują tam tylko starsze dzieci. Sędziowie zdają sobie sprawę, że domy poprawcze to prosta droga do dalszej demoralizacji.
Francuska minister sprawiedliwości jest przekonana, że karanie sądowe począwszy od wieku 12 lat to rozsądny pomysł. Jej zdaniem dopuszczalne jest również, by w przypadkach ciężkich zbrodni stosować karę pozbawienia wolności.

Młodociani przestępcy nie byliby zamykani w więzieniach dla dorosłych, ale w specjalnie do tego przystosowanych placówkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.