Facebook Google+ Twitter

130 lat Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-27 07:10

Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie wraz z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otwierają wystawę "Nasze hasło, nasza broń: miłość, zgoda, bratnia dłoń. 130 lat Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego".

Tytuł wystawy jest jednocześnie hasłem propagowanym przez WTW od ponad stu lat.

Otwarcie wystawy odbędzie się dzisiaj o godzinie 17.30. Będzie ona otwarta do 10 stycznia.
Wystawa przedstawia kolekcję pamiątek Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, między innymi XIX-wieczne fotografie prezentujące początki działalności, a także odznaczenia i żetony towarzystwa, puchary, stroje, archiwalne kroniki WTW, nuty "Modlitwy wioślarskiej" oraz medal olimpijski Jerzego Brauna z 10. Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles z 1932 roku. Jednym z ciekawszych eksponatów będzie dwuosobowa łódź wioślarska, "hamburka".

Początki Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego sięgają 1878 roku, kiedy to w czasie zaborów grupa 15 Polaków na czele z Władysławem Deniszczukiem i Antonim Chojnackim postanowiła rozpocząć nielegalnie działalność Towarzystwa.

Dopiero w 1881 roku doktor Henryk Stankiewicz, który został pierwszym prezesem WTW, rozpoczął energiczne starania u władz carskich w celu zalegalizowania działalności stowarzyszenia. Rok później działalność Towarzystwa została zalegalizowana.

W 1919 roku powołano do życia wspólną organizację wodnych klubów sportowych pod nazwą Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, w skład którego weszło WTW z największą liczbą członków. W 1921 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski, w których osada "ósemki" z WTW zajęła pierwsze miejsce.

Na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 1924 roku do kadry narodowej weszło dwóch wioślarzy z WTW. Po zakończeniu II wojny światowej w 1956 roku udaje się reaktywować WTW jako samodzielne towarzystwo sportowe, ale traci ono swoją dotychczasową przystań na rzecz klubu "Skra". Trzy lata później Towarzystwo otrzymuje nową lokalizację na Cyplu Czerniakowskim.

Ważnym wydarzeniem, poza zmaganiami wioślarzy, były "wianki" organizowane w Warszawie przez WTW, które odbywają się od 1882 roku do dziś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.