Facebook Google+ Twitter

135 lat działalności Banku Spółdzielczego w Piotrkowie Kujawskim

Każdy jubileusz, także i ten, skłaniają do refleksji i spojrzenia na historię ludzi, dzięki działalności których powstała i rozwija się działalność tej placówki. Tym bardziej, że jest to jedna ze starszych instytucji na tym terenie.

Zarząd Banku w Piotrkowie Kuj. : prezes zarządu Rafał Marciniak, wiceprezes zarządu - Alicja Czarnecka, wiceprezes zarządu - Krzysztof Pawłowski / Fot. Karol SzmagalskiBank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim jest nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się instytucją finansową. Działa na terenie czterech gmin. Centrala znajduje się w Piotrkowie, oddziały w Zbójnie i Dąbrowie Biskupiej, dwa punkty kasowe w Działyniu i Bytoniu. Bank zatrudnia fachową i wykształconą kadrę, oferuje swoim klientom bogaty wachlarz usług, w tym bankowość elektroniczną. Wspomaga finansowo działalność wielu organizacji społecznych, kulturalnych, lokalnych szkół, przedszkoli itp. Ściśle współpracuje z organizacjami przeprowadzającymi szkolenia dla rolników.

Działa dla korzyści i pożytku poszczególnych członków. To główny cel każdej spółdzielni, ale bank posiada jeszcze inne, polegające na wspieraniu edukacji, działalności społeczno-kulturalnej, sportowej itp.

Siedziba Centrali Banku w Piotrkowie Kuj. / Fot. Karol SzmagalskiBank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim ma 135 lat. Jest to pierwszy i najstarszy bank w mieście, gminie oraz jeden z najstarszych w regionie. Na skutek licznych zmian prawnych i polityczno-gospodarczych nazwa banku ewoluowała na przestrzeni wieków, a zakres jego działalności ulegał zmianom. Dzięki dokumentom archiwalnym oraz przekazom ustnym najstarszych mieszkańców, zwłaszcza Marianny Piaseckiej po mężu Skrzypińskiej (ur. 23 IV 1915), córce współzałożyciela i prezesa banku Romana Piaseckiego, udało się ustalić, iż powstanie tego banku było obchodzone corocznie w dniu 16 listopada. Jest to najstarsza dzienna data, którą ustalono w wyniku przeprowadzonej kwerendy. Dlatego tę datę przyjęto jako dzień jego założenia.

16 listopada 2009 roku przypada 135. rocznica jego powstania. Uroczystości okolicznościowe związane z ta rocznicą odbędą się 18 listopada w Piotrkowie Kujawskim i Radziejowie.

Program wydarzeń obejmuje:

11.00 - msza św. w Kościele Parafialnym pw. św. Jakuba Ap.
12.00 - odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej przy siedzibie Banku Spółdzielczego, ul. Poznańska 13
13.00 - gala jubileuszowa, Dom Kultury w Radziejowie
15.30 - uroczysta biesiada przy muzyce, Restauracja Arkadia, ul. Toruńska 36 w Radziejowie

135. rocznica powstania instytucji to okazja do wydania okolicznościowych publikacji związanych z historią tego banku. Wszystko to zostało opisane w książce "Bank Spółdzielczy w Piotrkowie Kuj (1874-2009)" (Oficyna Wydawnicza ”Lega”, Włocławskie Towarzystwo Naukowe) wydanej przez historyka dr Jarosława Kołtuniaka, który także przygotował wspólnie z Stanisławem Nowakowskim kolejną pozycję "135 lat bankowości na Kujawach - Bank Spółdzielczy w Piotrkowie Kujawskim".

Organizatorzy zamierzają wręczyć obie pozycje uczestnikom tegorocznych, jesiennych, obchodów jubileuszowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.