Facebook Google+ Twitter

13. Dywizjon Trałowców MW RP otrzymał imię admirała Karwety

Imię tragicznie poległego w katastrofie smoleńskiej admirała floty Andrzeja Karwety otrzymał 13 Dywizjon Trałowców Marynarki Wojennej RP.

Uroczystość nadania imienia 13. Dywizjonu Trałowców / Fot. M. Kulczyński (MW RP)W poniedziałek przy gdyńskim nabrzeży odbyła się uroczystość odczytania decyzji nr 85 Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 kwietnia 2013 r. o nadaniu 13. Dywizjonowi Trałowców imienia admirała floty Andrzeja Karwety, byłego dowódcy Marynarki Wojennej RP. W uroczystości wziął udział Szef Szkolenia Marynarki Wojennej kontradmirał Stanisław Kania oraz dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Marian Ambroziak.

Admirał Andrzej Korweta swoją wojskową karierę zaczynał od służby na trałowcach w 13 Dywizjonie Trałowców 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. W 1986 roku Korweta objął dowodzenie okrętem ORP „Czapla”, trałowcem projektu 206F. W latach 1989-1992 dowodził grupą taktyczną i okrętem ORP „Mewa”. W 1992 roku został szefem sztabu 13 Dywizjonu Trałowców, a w latach 1996-2002 dowodził Dywizjonem. Po trzyletniej służbie w dowództwach NATO objął obowiązki zastępcy dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. 11 listopada 2007 roku został nominowany przez Prezydenta RP na stanowisko Dowódcy Marynarki Wojennej. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu rządowego w drodze na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.

W kwietniu 2010 Bronisław Komorowski, wykonujący obowiązki Prezydenta RP, pośmiertnie mianował tragicznie zmarłego Dowódcę Marynarki Wojennej na stopień admirała floty i odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Myślę, że o to co dzisiaj mamy trzeba zapytać wszystkie dzieci, które tam odzyskały zdrowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, rozumiem Pana. Ale to nie patroni ulic i jednostek wojskowych zabiegali o ten zaszczyt.
Jako mały chłopiec w harcerskim mundurku, zbierałem na Centrum Zdrowia Dziecka oddając nawet marne kieszonkowe i co dzisiaj z tego mamy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W zamachu czy nie, to nie ma znaczenia. Znaczenie ma że był dowódcą. Dobrym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Imię tragicznie poległego w katastrofie smoleńskiej admirała floty Andrzeja Karwety otrzymał 13 Dywizjon Trałowców Marynarki Wojennej RP.Dziś jeszcze "tragicznie poległego w katastrofie smoleńskiej" kiedy będzie można napisać prawdę zgineli w zamachu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zło nie staje się mniejsze wskutek tego, że jest zadawnione. Osobiście podziwiam prawdziwą dyscyplinę chrześcijańską dawnych kapitalistów protestanckich, którzy potrafili wydać dwie trzecie zgromadzonego majątku na cele dobroczynne: pomoc zdolnym a ubogim studentom, nagrody i renty dla osób ratujących innych ludzi oraz ich wdów i dzieci po nich (jeśli ratując postradali własne życie), zapomogi dla robotników okaleczonych przy pracy, bezpłatne biblioteki, nowe szkoły i uczelnie wyższe, a wreszcie organy dla kościołów, szpitale i lecznice dla najuboższych. Oni zbudowali sobie pomnik w ludzkich sercach i uzbierali skarb w niebie. Dobry Jezu! Jak długo jeszcze serca i umysły naszego narodu będą zaćmione przez fałszywych kapłanów opacznie pojętej miłości ojczyzny?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale to bałwochwalstwo kwitnie od dawien dawna, to nie wymysł ani III ani IV RP, ani Polski Ludowej, ani II RP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie w tym rzecz. Zresztą gdyby powstała fundacja. założona przez jego kolegów jego imienia, pomagająca np. dzieciom w szkołach podstawowych przychodzącym tam bez śniadania itp., to bym przyklasnął. Bezmyślna pomnikomania i patronomania, z której nic nie wynika prócz lepszego samopoczucia ludzi uważających to za właściwą działalność, odstręcza mnie jako przejaw bałwochwalstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu, dlaczego broni Pan wojskowym nadania imienia dowódcy MW jednostce w której zaczynał wojskową służbę? Były prezydent za życia został patronem lotniska tylko za to, że kilka razy z niego startował i kilka razy tam lądował.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak wszystko co służy podkreślaniu kultu rzekomychj męczenników (tak naprawdę ofiar patologicznej rusofobii Jarosława Wybawiciela) spod Smoleńska tak i ten temat wywołuje mój odruch sprzeciwu. Dlatego stawiam ocenę neutralną i nie podbijam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.