Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1496 miejsce

13 grudnia. Międzynarodowy Dzień Telewizji dla Dzieci

Dzieci w mistrzowski sposób potrafią zadziwiać, dlatego tak ważne jest, aby ich słuchać, pomagać im się rozwijać i nie pozostawiać na dłużej samych przed telewizorem.

Bajki, które serwuje telewizja dla dzieci wpływają na wiele funkcji intelektualnych rozwijających i kształtujących się u najmłodszych. Od tego, jakiego typu obrazy przewijają się przed ich oczami zależy rozwój emocjonalny, a także przyszłe spostrzeganie świata, a co się z tym wiąże również kształtowanie relacji interpersonalnych. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat pobudzać i pomagać rozwijać dziecku ciekawość poznawczą nie tylko poprzez różnego rodzaju gry i zabawy, spędzanie czasu na wspólnym spacerze, zabawy słowne, ale także poprzez dawanie mu poczucia dostrzegania i doceniania kształtującej się twórczej kreatywności. Bardzo istotną rolę w tej kwestii odgrywają szczegóły. Właśnie podczas oglądania bajek można wymyślać wiele elementów, które sprzyjają rozwijaniu i kształtowaniu wyżej wymienionej cechy. W trakcie takiego seansu ważna jest rozmowa. Nie przeszkadzać i próbować wymuszać odpowiedzi, ale włączać się w akcję i zadawać pytania typu, którą postać bardziej lubisz i dlaczego? Kto wygra pojedynek? Co wydarzy się za chwilę?

Pozostawienie dziecka samego na dłużej powoduje, że staje się apatyczne, trudno jest mu się odnaleźć, kiedy trzeba wyłączyć telewizor i pobawić się zabawkami znajdującymi się na półkach.

Na stronie fakt.pl czytamy, że kanadyjscy uczeni z Uniwersytetu Montrealskiego przez kilka lat badali ponad 1,3 tys. dzieci. Interesowało ich m.in., to jak dużo czasu maluchy spędzają dziennie przed szklanym ekranem. Potwierdziła się teza, że im dłużej tym gorzej. Dwuletnie dzieci, którym rodzice pozwalali oglądać telewizję ponad dwie godziny dziennie, po kilku latach uczyły się gorzej niż ich rówieśnicy, którzy przed telewizorem spędzali mniej czasu.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nie pozostawiać dziecka samego, a także starannie wybierać bajki. Dzieci głęboko przeżywają obrazy niosące ze sobą duży bagaż emocjonalny, który wspomaga ich bogata wyobraźnia dziecięca. W mistrzowski sposób posługują się kategorią estetyczną, jaką zdziwienie. Posiadają umiejętność zaskakiwania zjawiskami uważanymi za zwykłe i odkrywaniem w nich nowych znaczeń.

Bardzo ważne jest, aby słuchać tego, co mówią i mieć czynny udział w ich rozwoju. Należy pamiętać, że w wieku przedszkolnym nie zawsze potrafią odróżnić rzeczywistość od fikcji. A na stronie awans.net.pl czytamy, że bierna obserwacja efektem, której są nagromadzone różnorodne, czasami niestety negatywne emocje, ujawnia się w psychice pod postacią lęków, zaburzeń snu i nadpobudliwości.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.