Facebook Google+ Twitter

13 kwietnia wieczorem zaświeci zorza polarna nad Polską?

Miłośnicy tego fascynującego zjawiska jadą daleko od Polski – aż do Norwegii, aby je oglądać w ciemne jesienne i zimowe wieczory i noce. Tym razem kosmos obłaskawi nas i pozwoli obserwować zorzę polarną także w Polsce.

 / Fot. WikipediaNaukowcy informują: Uwaga, alarm zorzowy! Zorza nad Polską! Najbardziej spragnieni "oglądacze" tego zjawiska, muszą jechać do Norwegii, gdzie prawie codziennie jest widoczne. Tymczasem w nocy z soboty na niedzielę, z 13 na 14 kwietnia, nad obszarem Polski, też może pojawić się zorza polarna. Warunki pogodowe i nocne, mają sprzyjać obserwacjom tego wyjątkowo rzadkiego i bardzo ciekawego, w naszych szerokościach geograficznych zjawiska - podał portal TOKFM.pl.

"Po miesiącach 'ciszy' Słońce wreszcie wygenerowało silniejszy rozbłysk. 11 kwietnia grupa plam o numerze 1719 wytworzyła rozbłysk klasy M6.5 oraz koronalny wyrzut masy, być może skierowany ku Ziemi. Jest to najsilniejszy rozbłysk w tym roku i najsilniejszy od 23 października 2012 roku", czytamy w informacji Szansa już w weekend - Zobacz FILM. Na filmie widać grupę plam słonecznych oznaczonych kryptonimem 1719, które wywołały rozbłysk. Jego konsekwencją ma być rzadkie u nas zjawisko zorzy polarnej, widocznej w nadchodzący weekend w Polsce.

Wystąpić może wieczorem, zapewne po godz. 22. Według astronomów, obserwację zorzy mógłby pokrzyżować Księżyc – oczywiście, gdyby jasno świecił, wtedy ukryłby urokliwą grę świateł, która daje zjawisko zorzy. Tymczasem z soboty na niedzielę Księżyc będzie na niebie widoczny jako cieniutki sierp.

Zorza w Polsce w tym roku już raz była widoczna. W połowie marca – niezwykła, magiczna gra świateł zorzy – wystąpiła w okolicach Białegostoku. Szczęściarze mogli to zjawisko nie tylko oglądać, ale i uchwycić na fotografiach i kamerach.

Początek wszystkiemu dało wczoraj Słońce. Rano wystąpił na jego powierzchni silny rozbłysk. Towarzyszył mu, tzw. koronalny wyrzut masy słonecznej, czyli – dla lepszego uzmysłowienia tym, którzy nie znają takiego zjawiska - wystrzelenie potężnego pocisku plazmy z powierzchni Słońca. Pocisk ów - jak wszystko wskazuje - leci obecnie z kosmiczną prędkością w kierunku Ziemi. A kiedy trafi w ziemską atmosferę, wywoła zorzę polarną widoczną w całej Polsce.

Jak podają astronomowie, mamy wiele szczęścia, bo zapowiadana zorza polarna nad Polską, pojawi się w sobotę wieczorem, po godzinie 22.00. Ponieważ wystąpi w weekend, łatwiej będzie zorganizować sobie obserwację. Dodatkowo, ułatwi nam tę możliwość Księżyc, który - jako cieniutki sierp - będzie świecił słabiutko.

Według prognoz pogody, w sobotni wieczór i noc, jak wszystko wskazuje, niebo powinno być w większości Polski, nieźle widoczne, a więc sprzyjające obserwacjom zorzy. Tu można zobaczyć film z zorzą na Podlasiu, 17 marca 2013 roku: Zorza polarna nad Polską.

Zorze polarne, będące wynikiem działania wiatru słonecznego, występują jedynie w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi. Według znawców - w rejonie Tromso i Bergen w Norwegii - jesienią i zimą można je oglądać niemal codziennie. Ale do tego, żeby to niezwykłe zjawisko było widoczne znacznie dalej niż na północy, szczególnie na południu kontynentów, potrzeba – po pierwsze silnych burz magnetycznych, a po drugie - bardzo czystego i ciemnego nieba.

Zorza polarna ominęła Polskę?

Z informacji internetowych, z godziny 03:00 14-04-2013, jakie udało mi się zebrać, wynika, że zorza polarna nad Polską nie wystąpiła. Emisja wiatru słonecznego, który dotarł do Ziemi, nie wywołała zbyt silnej zorzy. W Szwecji zaczęła być widoczna około 01:30 – oto link: [/]a. Wiadomo też, że front plazmy pędzącej ze Słońca zarejestrowała przez sonda ACE, ok. godz. 00:20 naszego czasu. Oznaczało to, że zjawiska zorzy w naszym rejonie Europy, powinny zacząć się około 1:30.

Zaobserwowano widoczne zwiększenie i nasilenie zasięgu zorzy polarnej na obszarze Skandynawii, ale nie było ono o spodziewanej silnej aktywności. Zorza była widoczna w większej części Półwyspu Skandynawskiego oraz na północy Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie pojawiła się gdzieniegdzie i u nas w drugiej części nocy. Nie ma jednak takiego potwierdzenia w konkretach. Zainteresowanych odsyłam na Facebooka
, gdzie można zdobyć aktualne informacje na ten temat i uzyskać odpowiedzi na zadawane na pytania.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Uwaga!
Zorza polarna najprawdopodobniej nie wystąpiła na terenie Polski. Więcej szczegółów w tej sprawie proszę czytać w moich dwóch najnowszych (dzisiejszych) akapitach na końcu artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety u mnie nie widać , a wojna i tak kiedyś przyjdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, Panie Edwardzie, że na południu Polski bardzo trudno oglądać zorzę polarną, z kilku powodów. Po pierwsze musi być bardzo ciemna noc, po drugie, co oczywiste, bez Księżyca i po trzecie, jak tłumaczą astronomowie, musiałaby być silna emisja wiatru słonecznego w kierunku Ziemi, żeby dotrzeć nawet na południe Polski. Ale w przyrodzie i kosmosie nic nie jest niemożliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aj, aj!
Powtarzam to co u nas mówią starzy ludzie, którzy na własne oczy widzieli zorzę polarną. Na skrajach Polski południowej nie jest widoczna zbyt często. Do tego trzeba wyjątkowego układu księżyca, ziemi i słońca. No i czystego powietrza raz bezchmurnego nieba.
Starzicy widzieli zorzę tylko przed wojną, dlatego tak sobie ją kojarzą.
To jak z kometami w średniowieczu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Edward Ksantowicz Dzisiaj 20:56
Pnie Edwardzie. Ostatni raz zorza polarna była widziana w Polsce w połowie marca; jest to wspomniane w powyższym tekście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Starzy ludzie mówią, że zorza polarna widziana w Polsce zwiastuje poważny kataklizm.
Podobno ostatnio oglądali ją w 1939 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.