Facebook Google+ Twitter

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs startuje 6 grudnia

Projekcje najciekawszych filmów dokumentalnych, poświęconych prawom człowieka na świecie, spotkania z twórcami, ekspertami, politykami, wystawy, master class - to tylko wybrane propozycje tegorocznej edycji Watch Docs, która potrwa od 6 do 12 grudnia w Warszawie.

 / Fot. Mat. prasowe Watch DocsWatch docs - filmowy festiwal sztuki dokumentu, poświęconej prawom człowieka, działa od 2000 roku. Każdego roku do Warszawy przyjeżdżają światowej sławy dokumentaliści, którzy uczestniczą w projekcjach filmów, zajęciach warsztatowych, spotkaniach z publicznością i rozmaitych imprezach towarzyszących.

Dlaczego Watch Docs? Obecna nazwa "Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" powstała w 2006 roku z gry słów: watch dag (mianem "stróżującego psa" określano organizacje pozarządowe, których rolą jest patrzeć władzy na ręce) i watch docs (oglądaj film dokumentalny).

Festiwal nie stawia sobuie za cel obalania reżimów. Natomiast nie do przecenienia jest poszerzenie wiedzy o świecie, unaocznienie faktów, o których często widzowie nie mają pojęcia, kształtowanie wrażliwości. Prawa człowieka w tych filmach przestają być tylko ideą, bo jak piszą organizatorzy na swojej stronie: „korzystanie z tych praw, albo konfrontacja z ich naruszaniem to realne życie bohaterów naszych filmów”. Ważny jest też pokaz rzeczy jakimi są faktycznie, bez osadzania ich w kontekstach nadawanych zwykle przez media.

 / Fot. Mat. prasowe Watch DocsWATCH DOCS to nie tylko projekcje filmów, ale też spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków. W poprzednich latach uczestniczyli w nich między innymi Sergiej Kowaljow, Aleksander Milinkiewicz, Tadeusz Mazowiecki, Ewa Łętowska, Wiktor Osiatyński.

Tradycją stało się też, że po grudniowym warszawskim festiwalu, organizowany jest Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Powstał on jako inicjatywa oddolna w kilku polskich miastach. Lokalni społecznicy wybierają propozycje filmowe ostatniej edycji warszawskiego MFF Watch Docs, ale dostosowują do festiwalu własny program imprez towarzyszących, zapraszają na spotkania swoich ekspertów, przedstawicieli organizacji instytucji pozarządowych, artystów.

Jednym z rozpoznawalnych elementów Festiwalu jest przyznawana od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka Nagroda im. Marka Nowickiego dla dokumentalistów za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W tym roku trafi ona do rąk Marii Ramos za dokumenty poświęcone łamaniu praw człowieka w Brazylii (słynna „trylogia sprawiedliwości” - panorama policyjno-sądowego systemu kontroli w filmach: "Sprawiedliwość", "Bądź grzeczny", "Wzgórze przyjemności").

Zobacz kalendarz Watch Docs 2013

 / Fot. Mat. prasowe Watch DocsOprócz projekcji filmów dokumentalnych, organizatorzy festiwalu przygotowali bogaty program imprez towarzyszących. 6 grudnia zapraszają na Draw Docs czyli wystawę plakatów, będących graficznymi recenzjami prezentowanych podczas 13. edycji festiwalu filmów dokumentalnych. W sobotę 7 grudnia odbędzie się master class tegorocznej laureatki Nagrody im. Marka Nowickiego, mistrzyni współczesnego dokumentu – Marii Augusty Ramos, a 8 grudnia o uprzedzeniach i mowie nienawiści w Faktycznym Domu Kultury rozmawiać będą: dr Dorota Pudzianowska (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska (Katedra Kulturoznawstwa Międzynarodowego UJ), dr Piotr Toczyski (Instytut Filozofii i Socjologi APS).

To tylko wybrane imprezy. Pełna lista dostępna pod tym linkiem

Informacja o biletach

Watch Docs to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Społecznego Instytutu Filmowego.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.