Facebook Google+ Twitter

13 października - Dzień Dawcy Szpiku

W całej Polsce corocznie 13 października obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku. Fundacja DKMS organizuje w dniu 13.10.2013 r. Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku dla Kacpra i innych osób zmagających się z białaczką.

Fundacja DKMS / Fot. Fundacja DKMSCo godzinę w Polsce ktoś słyszy diagnozę: nowotwór krwi, czyli białaczka. Dla wielu z tych osób jedynym sposobem na wyzdrowienie jest przeszczep szpiku kostnego. Dawcy szpiku szuka m.in. 12-letni Kacper, który choruje na przewlekłą białaczkę szpikową.

Fundacja DKMS działa z misją, aby znaleźć jak największą liczbę dawców szpiku. Przeszczep zdrowych komórek macierzystych od "genetycznego bliźniaka" to szansa na nowe życie dla pacjentów z białaczką i innymi nowotworami krwi.

Znalezienie zgodnego genetycznie dawcy z biorcą jest bardzo trudne, a często to wyścig z czasem. Każda nowa zarejestrowana osoba jest szansą na uratowanie komuś życia.

Dzisiaj w wielu miastach w Polsce organizowany jest Ogólnopolski Dzień Szpiku, podczas którego można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu ze śliny w wewnętrznej strony policzka. Ci, którzy chcą się zarejestrować muszą mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Istnieje również możliwość rejestracji przez Internet.

Kalendarz Dni Dawcy Szpiku - miejsca w których można dziś osobiście zarejestrować się:
Fundacja DKMS - Kalendarz Dni Dawcy Szpiku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.