Facebook Google+ Twitter

13-latkowie pisali pierwszy poważny egzamin w życiu

Ponad 456 tysięcy uczniów klas szóstych pisało dzisiaj sprawdzian kończący szkołę podstawową. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9.00. Uczniowie mieli godzinę na rozwiązanie 26 zadań, w których do zdobycia było 40 punktów

Test odbył się w ponad 13 tysiącach szkół. Forma egzaminu miała sprawdzić u młodych ludzi takie zdolności jak pisanie, czytanie, rozumowanie, korzystanie z informacji oraz wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Egzaminu nie da się nie zdać. Każdy kto do niego przystąpił zakończy go wynikiem pozytywnym. Wynik nie jest obojętny, od niego zależy czy uczeń dostanie się do wymarzonego gimnazjum. Ostateczne rezultaty egzaminu poznamy 28 kwietnia.

20 pierwszych zadań polegało na wybraniu spośród czterech możliwości jednej prawidłowej odpowiedzi. Pytania dotyczyły zamieszczonych na kartach tekstów. Wśród nich pojawił się fragment "Rekreacji Mikołaja" Sempe i Goscinny, w którym bohater opowiadał o zakończeniu roku szkolnego i rozdaniu nagród. Uczniowie musieli m.in. odpowiedzieć na pytanie gdzie szukać słów, którymi można by zastąpić potoczne określenia "fajny", "fajnie".
Liryczną część egzaminu stanowił wiersz Haliny Szayerowej pt. "Ostatnia lekcja", na podstawie którego egzaminowani mieli odpowiedzieć na kolejne cztery pytania.
Uczniowie klasy 6 d rozpoczynają pisanie godzinnego testu w szkole podstawowej nr 34 w Kielcach / Fot. Fot. PAP/Piotr Polak
13-latkowie musieli wykazać się umiejętnością określenia na podstawie daty powstania Komisji Edukacji Narodowej, wieku, w którym to się wydarzyło. Ponadto sprawdzono umiejętności korzystania z kalendarza, obliczenia obwodu działki o kształcie kwadratu.

Wśród zadań otwartych z matematyki pojawiło się m.in. zadanie polegające na obliczeniu (korzystając z podanych danych) ile puszek lakieru trzeba kupić, by pomalować podłogę w klasie oraz ile będą one kosztowały.

Wśród zadań opisowych należało w dwóch, trzech zdaniach napisać co najbardziej uczeń lubi w szkole i dlaczego. Dłuższa forma wypowiedzi polegała na opisaniu w życzliwy sposób koleżanki lub kolegi ze szkoły.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Taa pamietam to to...
Nie zebym mial cos przeciwko ale na moim probnym tescie bylo pytanie:
"Dopasuj nazwy kwiatów do obrazków." Moze i ma to jakis sens ale nie w samym pytaniu rzecz tylko sproboj tu rozpoznac kwiat na czarno bialym obrazku o wymiarach 4 na 4 cm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

terminy tych egzaminów są cokolwiek dziwne dla mnie. Taki egzamin - jak sama nazwa wskazuje - powinien być na koniec szkoły podstawowej. A jaki to koniec, kiedy dopiero kwiecień co się zaczął? Jaką znaleźć motywację do chodzenia do szkoły teraz? No chyba, że o czymś nie wiem i dzieciaki kończą szkołe w kwietniu. Ale coś mi się nie wydaje, żeby była taka możliwość.

* Pani Ewo - proszę nakłonić córkę do podzielenia się wrażeniami z dzisiejszego egzaminu;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) O! Dzięki Marku, przynajmniej się czegoś dowiedziałam o dzisiejszym egzaminie mojej córki, która poczuła się już bardzo dorosła i nie miała czasu opowiedzieć mi o teście, bo bezpośrednio po nim leciała z kumplami do kina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

haha:D nom, ja tez to pisalam:p Jakies...5-6 lat temu:D Prosciutkie bylo:P

Nom, bez obciazen, chyba,ze ktos z gory szedl wtedy do gimnazjum "nierejonowego", wiec to sie liczylo:P Do tego do ktorego ja szlam (nie w moim rejonie) dostalo sie 60 dzieciakow na 120:p No i placz tych, ktorzy sie nie dostali tez byl:D:D Takie niby nic, ale juz pierwsze oznaki rywalizacji wsrod dzieciakow byly jednak....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.