Facebook Google+ Twitter

140 lecie urodzin "polskiego Edisona"

140 lat temu urodził się w Rudnikach koło Mościsk "polski Edison" - Jan Szczepanik.

Tarnów. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Brodzińskiego nosi imię Jana Szczepanika / Fot. Józef KomarewiczTarnów. Pomnik Jana Szczepanika przy ul. Mickiewicza. Dzieło artysty Michała Poręby / Fot. Józef Komarewicz140 lat temu, 13 czerwca 1872 r. w Rudnikach koło Mościsk (obecnie Ukraina), urodził się "polski Edison", Jan Szczepanik. Od 1902 r. do śmierci w 1926 r., Jan Szczepanik związany był z Tarnowem. Pochowany został w rodzinnym grobowcu Dzikowskich na tarnowskim Starym Cmentarzu.
Jan Szczepanik miał na swoim koncie przeszło 50 wynalazków. W dziedzinie tkactwa Jan Szczepanik odkrył m.in. nowy sposób wykonywania patronów metodą fotograficzną, nową metodę elektrycznego sterowania maszyną Jacguarda. Wynalazł też tkaninę do fotografowania. W dziedzinie telewizji genialny wynalazca odkrył telektroskop, czyli urządzenie służące do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem. Wybitne osiągnięcia Jan Szczepanik miał w dziedzinie fotografii i filmu barwnego z dźwiękiem. To właśnie "polski Edison" wymyślił projektor do zdjęć barwnych, papier do barwnych odbitek. Szczepanik odkrył także metodę uzyskiwania barwnych fotografii, wynalazł kolorymetr, czyli analizator kolorów, jak również skonstruował kamerę filmową.

Jan Szczepanik skonstruował karabin automatyczny i wynalazł tkaninę kuloodporną, która ocaliła życie króla Hiszpanii Alfonsa XIII. W dowód wdzięczności, hiszpański król odznaczył wynalazcę "Orderem Izabeli Katolickiej". Tym obronnym wynalazkiem był również zainteresowany rosyjski car Mikołaj II, wyróżniając wynalazcę orderem św. Anny.

"Polskim Edisonem" interesował się "ojciec amerykańskiej literatury" Mark Twain, znany przede wszystkim z przygód Tomka Sawyera. Amerykański pisarz spotkał się z "polskim Edisonem" i poświęcił mu dwie powieści.

Tarnów pamięta o Janie Szczepaniku, nadając nazwę nie tylko ulicy i placu, ale również Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. W kamienicy przy ul. Chopina 11, gdzie mieszkał wynalazca, na zewnętrznej ścianie umieszczono tablicę upamiętniającą "polskiego Edisona", ufundowaną czterdzieści lat temu przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.