Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30085 miejsce

140. rocznica śmierci Karola Dickensa

  • Ewa Żak
  • Data dodania: 2010-08-19 19:46

Gdy rozniosła się dojmująco smutna wieść o jego śmierci, pewne dziecko spytało, czy św. Mikołaj umrze również. Odejście obrońcy uciśnionych, dobrego pana z Londynu mocno odczuła cała Anglia, na znak czego w wielu domach przywdziano żałobę.

Fot. Charles Dickens / Fot. domena publicznaW 140. rocznicę śmierci Charlesa Dickensa, pisarza z wyobraźnią olbrzyma, jak o nim mówiono, warto przypomnieć ścieżki życia człowieka, który stworzył bodaj największy i najbardziej różnorodny świat literacki. Świat, który do dziś dnia porusza serce czytelników. Na tyle mocno poruszał on czytelników i wtedy, że podczas publicznego czytania utworów pisarza dochodziło do niezwykle rzewnych i niedających się powstrzymać ataków płaczu i śmiechu. Uważa się, że jego twórczość miała znaczący wpływ na rozwój angielskiego społeczeństwa, a także była przejawem skutecznej służby narodowi i kulturze.

Czy uwierzymy zatem, że powieściopisarzem został niemal przez przypadek? Wieść głosi, że zlecono mu napisanie narracyjnego łącznika do cyklu scenek sportowych oddanych w gwarze londyńskiej. Dickens jednak prześcignął zadanie, które miał wykonać. Opisem perypetii pana Pickwicka i grona jego znajomych natychmiast porwał całe społeczeństwo angielskie. Sama zaś powieść Klub Pickwicka stała się bestsellerem XIX wieku. David Copperfield, Oliver Twist, Wielkie nadzieje, Magazyn osobliwości, Opowieść wigilijna to tylko niektóre utwory, które żyją w sercach ludzi do dziś dnia.

Świat małego, a potem młodego Charlesa Dickensa nie wyglądał kolorowo. Wydawało się również, że obłoki nad jego niebem nie wróżą pięknej przyszłości. Życie bowiem nie szczędziło mu gorzkich doświadczeń już od maleńkości. I doprawdy chyba tylko za sprawą cudu, czytać dziś możemy w wielce opasłych księgach, że los jego tak diametralnie się odmienił, i że spełniły się te z największych marzeń. Dickens dorastał w wyjątkowo trudnych warunkach, jednakże zdołał się z nich podźwignąć. Domowa bieda, upokorzenia wiążące się z uwięzieniem za długi swojego niezaradnego ojca, konieczność pracy w wieku dwunastu lat, czy też pozbawienie go możliwości zdobycia wykształcenia, to tylko fragment wydarzeń z lat młodości... Te gorzkie doświadczenia zrodziły wszakże pisarza-obrońcę pokrzywdzonych dzieci i ambasadora dobroczynności, jak bez obaw można o Dickensie powiedzieć.

Urodził się 7 lutego 1812 r. w Landport na Przedmieściu Portsmouth jako drugie dziecko Johna i Elizabeth Dickensów, wywodzących się z niższych warstw średnich. Ojciec Charlesa pracował jako urzędnik w biurze skarbowym Marynarki Królewskiej, ale z wielką trudnością przychodziło mu utrzymanie domu na przyzwoitym poziomie. W pierwszych latach jego życia rodzina często się przeprowadzała, stopniowo pod coraz gorsze adresy. Na początku mieszkali w Chatham na wschodnim wybrzeżu Anglii, a następnie w Londynie. W 1823 r. ojca aresztowano za długi i osadzono w więzieniu. Katastrofa finansowa Johna Dickensa była rezultatem nieumiejętnego gospodarowania własnym budżetem. Wielokrotnie bowiem dawał przykład niegospodarności. Żył ponad stan, zbyt często i kosztownie podejmował znajomych, pragnąc zdobyć sobie ich aprobatę. Odsiadującemu karę ojcu towarzyszyła rodzina, zaś Charles, dwunastoletni wówczas chłopiec, został posłany do pracy. Pracował jako czeladnik w fabryce czernidła, gdzie przez dwanaście godzin naklejał nalepki na pudełkach z barwnikami. Mieszkał zaś u pani Roylance w Camten Town, do której nie pałał dużą sympatią. Nie potrzeba tu wyobraźni olbrzyma, by zrozumieć, że pozostawionemu chłopcu ogromnie doskwierało wówczas poczucie osamotnienia i brak rodzinnego ciepła. Miał świadomość, że rodzice nie myślą o jego przyszłości i tym więcej bał się, że całe życie będzie tylko robotnikiem. W fabryce pracował około pięciu miesięcy, jednakże dla niego czas ten dłużył się niemożebnie. Ojciec opuścił więzienie w maju 1824 r., gdy spadek po matce umożliwił spłacenie długów. Rodzice jeszcze wtedy nie odebrali Karola z fabryki, dopiero późniejsze nieporozumienia między ojcem i Lamertem doprowadziły do swoistego "uwolnienia" chłopca. Ale matka czyniła starania, by ponownie posłać go tam do pracy, czego do końca życia nie mógł jej wybaczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pamiętam opasłe tomy Dickensaw niebieskiej obwalucie z rycinami w treści, z lat mojej Młodości...- Trudno było zacząć, wgryźó się w tekst; ale kiedy się już pierwsze bariery pokonało - równie trudno było odejść od książki ;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja w marcu tego roku mieszkałem w hotelu w Nottingham, w którym jedną noc spędził Charles Dickens (oczywiście, wiele lat przede mną). 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.