Facebook Google+ Twitter

141 milionów zł dla Kolei Mazowieckich z unijnych środków

Prezes Kolei Mazowieckich Artur Radwan i marszałek województwa Adam Struzik podpisali dziś porozumienie w sprawie dotacji z unijnej puli do podziału dla Mazowsza (tzw. regionalnego programu operacyjnego). Pieniądze będą przeznaczone na 11 lokomotyw dla nowych piętrowych pociągów i na modernizację starych składów Kolei Mazowieckich.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Praskac8.jpg&filetimestamp=20090322131729W ubiegłym roku Koleje Mazowieckie zamówiły u kanadyjskiego Bombardiera 11 lokomotyw Traxx za 204 mln zł. Pojazdy zaczną jeździć po Mazowszu latem 2011 roku. Piętrowe pociągi typu push-pull (ang. ciągnij-pchaj) zostały kupione już w 2007 roku. Brak specjalistycznych lokomotyw przez trzy lata uniemożliwiał korzystanie z opcji szybkiej zmiany kierunku jazdy, co jest największym atutem tego pojazdu.

Koleje Mazowiecki rozpisały konkurs na nazwę dla nowych lokomotyw. Zdaniem internautów, idealnymi nazwami będą np. "skleroza" i "amnezja". Nazwy wynikają z tego, że kolejarze zapomnieli dokupi lokomotyw. Koleje Mazowieckie tłumaczą to brakiem funduszy oraz dodają, że w podobny sposób pociągi push-pull zostały zakupione przez belgijskich kolejarzy.

Część środków zostanie przeznaczona na trwająca już modernizację 150 starych pociągów elektrycznych. Przewidziany termin zakończenia inwestycji to 2011 rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.