Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4707 miejsce

14 czerwca mija 20. rocznica śmierci Stanisława Barei

  • Anna M
  • Data dodania: 2007-06-13 22:12

14 czerwca 2007 roku mija 20. rocznica śmierci reżysera, scenarzysty i aktora filmowego Stanisława Barei – twórcy niezapomnianych komedii z czasów PRL-u.

Miś Barei. / Fot. AKPAStanisław Bareja stworzył kilkadziesiąt filmów, głównie komedii, warto wspomnieć chociażby takie, jak: „Miś”, „Alternatywy 4”, „Zmiennicy”, „Brunet wieczorową porą”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”. Był nie tylko reżyserem, ale także twórcą wspaniałych scenariuszy do takich filmów, jak: „Mąż swojej żony” i „Nie ma róży bez ognia”. Tym co charakteryzuje filmy Barei jest niebywała umiejętność ukazywania absurdów PRL-u w sposób barwny i niezwykle humorystyczny, jego twórczość doskonale oddaje specyfikę tamtych czasów. W swoich filmach obsadzał wybitnych aktorów, którzy stworzyli niezapomniane kreacje.
Niestety Stanisław Bareja za życia był niedoceniany przez krytyków, jego filmy były znacząco zmieniane przez cenzurę. Dopiero po śmierci reżysera okazało się jak wielkim mistrzostwem są jego filmy. Mimo licznych powtórek w różnych stacjach cieszą się niesłabnącą popularnością, przypominają rzeczywistość minionego ustroju. Niejeden z nas oglądając jego seriale wspomina analogiczne, często absurdalne i śmieszne sytuacje z własnego życia w czasach socjalizmu. Do słownika wielu Polaków na stałe weszły powiedzonka z filmów i seriali Stanisława Barei.
W sieci można znaleźć wiele stron poświęconych twórcy i jego serialom, dużą popularnością cieszą się także grupy dyskusyjne dotyczące twórczości Barei. Choć nie ma go już wśród nas, pozostały wspaniałe filmy i seriale, które z całą pewnością zasługują na miano dzieł kultowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.06.2007 21:43

(+) Az sie dziwie, ze taka mloda osoba jak Ty (wnioskuje z fotografii) zna Bareje... Dobre...

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za przypomnienie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.