Facebook Google+ Twitter

14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-08 20:25

Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi, bezpłatne pomiary poziomu cukru i podświetlenie na niebiesko Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Michał Jeliński, bohater projektu "Mam pasję", Mistrz Europy, Mistrz Świata, Mistrz Olimpijski, wioślarz, diabetyk. / Fot. www.facebook.com/mampasjeObchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą organizowane są 14 listopada w wielu krajach na całym globie. Najważniejszym ich elementem jest podświetlanie na niebiesko znanych budynków i budowli. W tym roku niebieskie światło otoczy między innymi Tower w Londynie w Wielkiej Brytanii, Statuę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii, budynek Opery w Sydney w Australii, czy Wieżę Ratuszową na Rynku Głównym w Krakowie.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Polsce potrwają 3 dni. Najbardziej widoczne będą w Krakowie, gdzie w niedzielę 14 listopada w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą odbędzie się między innymi Marsz Diabetyków i na niebiesko podświetlona zostanie Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym. Jednak już w piątek 12 listopada będzie można w Krakowie skorzystać z bezpłatnego pomiaru cukru we krwi w specjalnym Słodkim Tramwaju, a w sobotę 13 listopada wieczorem przyjrzeć się iluminacji na budynkach akademików w Warszawie, w Łodzi i w Gdańsku.

Do akcji włączyli się studenci zamieszkujący następujące akademiki:
- Dom Studenta nr 2 „Żwirek” przy ul. Żwirki i Wigury 95/97 w Warszawie;
- Dom Studenta nr 2, ul. Traugutta 115B w Gdańsku;
- VII Dom Studencki Politechniki Łódzkiej, przy al. Politechniki 9 w Łodzi;
- X Dom Studenta Uniwersytetu Łódzkiego „Olimp”, przy ul. Lumumby 12 w Łodzi.

Dokładnie o godz. 19 w tych akademikach i domach studenckich zgasną wszystkie światła, a chwilę później w niektóre okna zaświecą się na niebiesko. Z zewnątrz światła te utworzę wyraźny niebieski krąg widoczny na całym budynku (niebieski krąg jest symbolem diabetyków na całym świecie).

-
Dom Studencki „Ikar” Politechniki Rzeszowskiej, przy ul. Akademickiej 6 w Rzeszowie zrealizuję tę akcję dzień później, czyli w niedzielę o 19.

Celem obchodów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy, jej przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań, a także promocja zdrowego trybu życia. Jednym z głównych punktów obchodów jest organizowany w ramach ogólnoświatowej akcji Global Diabetes Walk - Marsz Diabetyków. W Polsce Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi wystartuje 14 listopada o godz. 10 przy Małym Rynku w Krakowie. Dodatkowo do godziny 16.00 w namiotach wokół Małego Rynku będzie można bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, hemoglobiny glikowanej, tkanki tłuszczowej i masy ciała, skonsultować się z lekarzem diabetologiem czy dietetykiem.

W obchodach weźmie udział między innymi Michał Jeliński, wioślarz, Mistrz Świata, Mistrz Europy i Mistrz Olimpijski, diabetyk i jeden z bohaterów projektu prospołecznego „Mam pasję”, którego celem jest prezentowanie diabetyków, żyjących pełnią życia, którzy w realizacji życiowych pasji znaleźli sposób na radzenie sobie z codziennymi trudnościami. Aby włączyć się w obchody i dowiedzieć więcej na temat cukrzycy kliknij „Like” na http://www.facebook.com/mampasje albo weź udział w Marszu Diabetyków z przyjaciółmi w Krakowie lub iluminacji na akademikach w Rzeszowie, w Warszawie, w Gdańsku lub w Łodzi.

Kalendarium obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą dostępne jest również TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze że jest taki dzień ! Cukrzyca to niszczycielska choroba, nawet chorzy nie przyjmują tego do wiadomości. Jest to choroba wymagająca wielkiej dyscypliny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.