Facebook Google+ Twitter

14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-11-08 20:25

Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi, bezpłatne pomiary poziomu cukru i podświetlenie na niebiesko Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Michał Jeliński, bohater projektu "Mam pasję", Mistrz Europy, Mistrz Świata, Mistrz Olimpijski, wioślarz, diabetyk. / Fot. www.facebook.com/mampasjeObchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą organizowane są 14 listopada w wielu krajach na całym globie. Najważniejszym ich elementem jest podświetlanie na niebiesko znanych budynków i budowli. W tym roku niebieskie światło otoczy między innymi Tower w Londynie w Wielkiej Brytanii, Statuę Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii, budynek Opery w Sydney w Australii, czy Wieżę Ratuszową na Rynku Głównym w Krakowie.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Polsce potrwają 3 dni. Najbardziej widoczne będą w Krakowie, gdzie w niedzielę 14 listopada w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą odbędzie się między innymi Marsz Diabetyków i na niebiesko podświetlona zostanie Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym. Jednak już w piątek 12 listopada będzie można w Krakowie skorzystać z bezpłatnego pomiaru cukru we krwi w specjalnym Słodkim Tramwaju, a w sobotę 13 listopada wieczorem przyjrzeć się iluminacji na budynkach akademików w Warszawie, w Łodzi i w Gdańsku.

Do akcji włączyli się studenci zamieszkujący następujące akademiki:
- Dom Studenta nr 2 „Żwirek” przy ul. Żwirki i Wigury 95/97 w Warszawie;
- Dom Studenta nr 2, ul. Traugutta 115B w Gdańsku;
- VII Dom Studencki Politechniki Łódzkiej, przy al. Politechniki 9 w Łodzi;
- X Dom Studenta Uniwersytetu Łódzkiego „Olimp”, przy ul. Lumumby 12 w Łodzi.

Dokładnie o godz. 19 w tych akademikach i domach studenckich zgasną wszystkie światła, a chwilę później w niektóre okna zaświecą się na niebiesko. Z zewnątrz światła te utworzę wyraźny niebieski krąg widoczny na całym budynku (niebieski krąg jest symbolem diabetyków na całym świecie).

-
Dom Studencki „Ikar” Politechniki Rzeszowskiej, przy ul. Akademickiej 6 w Rzeszowie zrealizuję tę akcję dzień później, czyli w niedzielę o 19.

Celem obchodów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy, jej przyczyn, objawów, sposobów leczenia i powikłań, a także promocja zdrowego trybu życia. Jednym z głównych punktów obchodów jest organizowany w ramach ogólnoświatowej akcji Global Diabetes Walk - Marsz Diabetyków. W Polsce Marsz Diabetyków z Przyjaciółmi wystartuje 14 listopada o godz. 10 przy Małym Rynku w Krakowie. Dodatkowo do godziny 16.00 w namiotach wokół Małego Rynku będzie można bezpłatnie zbadać poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, hemoglobiny glikowanej, tkanki tłuszczowej i masy ciała, skonsultować się z lekarzem diabetologiem czy dietetykiem.

W obchodach weźmie udział między innymi Michał Jeliński, wioślarz, Mistrz Świata, Mistrz Europy i Mistrz Olimpijski, diabetyk i jeden z bohaterów projektu prospołecznego „Mam pasję”, którego celem jest prezentowanie diabetyków, żyjących pełnią życia, którzy w realizacji życiowych pasji znaleźli sposób na radzenie sobie z codziennymi trudnościami. Aby włączyć się w obchody i dowiedzieć więcej na temat cukrzycy kliknij „Like” na http://www.facebook.com/mampasje albo weź udział w Marszu Diabetyków z przyjaciółmi w Krakowie lub iluminacji na akademikach w Rzeszowie, w Warszawie, w Gdańsku lub w Łodzi.

Kalendarium obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą dostępne jest również TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dobrze że jest taki dzień ! Cukrzyca to niszczycielska choroba, nawet chorzy nie przyjmują tego do wiadomości. Jest to choroba wymagająca wielkiej dyscypliny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.