Facebook Google+ Twitter

14 maja obchodzić będziemy Dzień Sprawiedliwego Handlu

14 maja już po raz piąty w Polsce będziemy obchodzić Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu, w związku z tym w wielu miastach odbędą się pikniki, festiwale, koncerty i inne wydarzenia promujące idee równości i sprawiedliwości konsumenckiej.

 / Fot. fairtrade.org.ukSprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade) to międzynarodowy ruch społeczny, którego celem jest dążenie do równości w handlu międzynarodowym, głównie poprzez wspieranie małych producentów z krajów rozwijających się, zdominowanych przez wielkie koncerny.

Organizacja Sprawiedliwego Handlu prowadzą działalność edukacyjną wśród konsumentów, których decyzje dotyczące wyboru danego produktu, podejmowane często zupełnie nieświadomie, mają ogromny wpływ na życie ludzi nawet na drugiej półkuli. Idea sprawiedliwego handlu na pierwszym miejscu stawia człowieka, a nie zysk. Produkty z zielono-niebieskim logiem Fair Trade są w Polsce coraz bardziej dostępne, już nie tylko w sklepach z ekologiczną żywnością, ale nawet w sieciach supermarketów, niejednokrotnie mają one lepszą jakoś od pozostałych, a ich nabywca ma pewność, że podczas ich wytwarzania nie były łamane prawa człowieka, a producent dostał godziwą zapłatę za swoją pracę.

W tym roku hasłem przewodnim jest: „Handel dla ludzi - sprawiedliwy handel częścią twojego świata”. Swoje poparcie dla ruchu Fair Trade wyraził przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Organizacje pozarządowe z tej okazji przygotowały wiele atrakcji, m.in. Fair Trade majówki w Toruniu i Krakowie, AfroSlot w Gliwicach, śniadanie Fair Trade w Warszawie, Gdańsk zaprasza na degustację kawy pod pomnikiem Neptuna, lubelska Kawiarnio-Księgarnia Spółdzielnia na poranną kawę lub herbatę i pokaz filmów. Dodatkowo Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu zaprosiło gości z Indii i Meksyku, którzy w Poznaniu i Gdańsku opowiedzą o problemach z przestrzeganiem praw człowieka w ich krajach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To bardzo duże wydarzenie, któremu korporacyjne media w Polsce poświęciły niewiele uwagi. Organizacja Sprawiedliwego Handlu obala mit, że krajom ubogim potrzebne są pożyczki od zagranicznych banków. Banki te nie pomagają ubogiej ludności lecz zarabiają kokosy na odsetkach, topiąc te kraje w kryzysie zadłużenia.
Dodatkowo aby potrzymać te pożyczki muszą one spełniać warunki korzystne dla zagranicznych pasożytów- nazywanych niesłusznie inwestorami. Na tych korporacyjnych plantacjach całe rodziny pracują w niewolniczych warunkach. Robotnicy w tych krajach chcą pracować na utrzymanie swoich rodzin a nie być niewolnikami globalnych korporacji. Dzięki pomocy ze strony Organizacji Sprawiedliwego Handlu, robotnicy mogą tworzyć własne spółdzielnie oraz grupy producenckie. Konsumenci na całym świecie muszą mieć świadomość jak wiele od nich zależy! Magdo poruszyłaś bardzo ważny temat. Za ten artykuł należy Ci się oczywiście - 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kloss
  • Jan Kloss
  • 14.05.2011 08:42

To arcy-ważny dzień przypominający nam wszystkim, że tak naprawdę to od nas zależy jaki jest ten świat i jedynie nasza bezmyślność prowadzi ludzi do nędzy na całym świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Krakowie, od 11 do 17, w Esze i darmowy poczęstunek, i generalnie ciekawa impreza:) Warto przyjść! Sam FT wspaniała sprawa, oby jak najlepiej się w Polsce rozwijał - zawsze to inaczej np. pić kawę wiedząc, że jej producentów nie potraktowano jak niewolników;/, rzucając jakieś ochłapy, 1000 część końcowej ceny;/

Świetnie, że przypomniałaś o tym dniu - oczywiście 5:)) I jeszcze dobra stronka o FT dla zainteresowanych tematem:

http://fairtrade.org.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.