Facebook Google+ Twitter

14. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie

W dniach 30 września - 3 października br. w Lublinie odbędzie się 14. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne.

Logo 14. Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne / Fot. Materiał prasowy Do tej pory była to impreza nie do końca zdefiniowana. Prezentowano teatr repertuarowy i offowy oraz zetknięcie tego co młode z tradycyjnym. W tym roku organizatorzy postawili na prezentację spektakli z krajów zza naszej wschodniej granicy, przede wszystkim z Rosji.

- Mamy wciąż zbyt lekceważący stosunek do kultury rosyjskiej, posiadamy wszczepiony przez rodziców - i słusznie - "lęk katyński", który jednak obrzydza nam tę kulturę. Trzeba to oddzielić, bo życzyłbym sobie, żeby nasza kultura osiągnęła taki poziom nasycenia treściami humanistycznymi, jakie dali jej znani na całym świecie Czechow, Gogol, Dostojewski - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", z dn. 25 września, Janusz Opryński, dyrektor festiwalu.

Otwarcie nastąpi 30 września w ACK UMCS Chatka Żaka, o godzinie 20.00. Wystąpi wrocławski Teatr Piosenki ze spektaklem muzycznym "Leningrad". W całej imprezie udział wezmą: Teatr Ilkhom z Taszkientu w Uzbekistanie z "Oresteją" Ajschylosa; Republikański Teatr Dramatu Białoruskiego z Mińska z "Powrotem Głodomora" Siergieja Kowalou. Niewątpliwą ciekawostką będzie występ japońskiego artysty butoh, tancerza Daisuke Yoshimoto z "Ruinami ciała".

Jeśli chodzi o rosyjskie przedstawienia to widzowie zobaczą: "Fryzjerkę" Siergieja Miedwiediewa wystawioną przez Teatr Praktika z Moskwy; spektakl "Dostojewski - Chesterton: Paradoksy zbrodni, albo samotny jeździec apokalipsy" autorstwa Klima przygotowany przez Teatr Kameralny z Czelabińska oraz "Wieczory" (w dwóch częściach) Nikołaja Gogola opracowane przez teatr moskiewski SounDrama Studio.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa informacja kulturalna. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.