Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

14. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie

Mirosława Kasowska
Mirosława Kasowska
Logo 14. Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne
Logo 14. Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne Materiał prasowy
W dniach 30 września - 3 października br. w Lublinie odbędzie się 14. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne.

Do tej pory była to impreza nie do końca zdefiniowana. Prezentowano teatr repertuarowy i offowy oraz zetknięcie tego co młode z tradycyjnym. W tym roku organizatorzy postawili na prezentację spektakli z krajów zza naszej wschodniej granicy, przede wszystkim z Rosji.

- Mamy wciąż zbyt lekceważący stosunek do kultury rosyjskiej, posiadamy wszczepiony przez rodziców - i słusznie - "lęk katyński", który jednak obrzydza nam tę kulturę. Trzeba to oddzielić, bo życzyłbym sobie, żeby nasza kultura osiągnęła taki poziom nasycenia treściami humanistycznymi, jakie dali jej znani na całym świecie Czechow, Gogol, Dostojewski - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", z dn. 25 września, Janusz Opryński, dyrektor festiwalu.

Otwarcie nastąpi 30 września w ACK UMCS Chatka Żaka, o godzinie 20.00. Wystąpi wrocławski Teatr Piosenki ze spektaklem muzycznym "Leningrad". W całej imprezie udział wezmą: Teatr Ilkhom z Taszkientu w Uzbekistanie z "Oresteją" Ajschylosa; Republikański Teatr Dramatu Białoruskiego z Mińska z "Powrotem Głodomora" Siergieja Kowalou. Niewątpliwą ciekawostką będzie występ japońskiego artysty butoh, tancerza Daisuke Yoshimoto z "Ruinami ciała".

Jeśli chodzi o rosyjskie przedstawienia to widzowie zobaczą: "Fryzjerkę" Siergieja Miedwiediewa wystawioną przez Teatr Praktika z Moskwy; spektakl "Dostojewski - Chesterton: Paradoksy zbrodni, albo samotny jeździec apokalipsy" autorstwa Klima przygotowany przez Teatr Kameralny z Czelabińska oraz "Wieczory" (w dwóch częściach) Nikołaja Gogola opracowane przez teatr moskiewski SounDrama Studio.

Polska ekipa to: Teatr Nowy z Łodzi, który przedstawi "Brygadę szlifierza Karhana" Vaka Kani; wałbrzyski Teatr Dramatyczny prezentujący "Opętanych" Witolda Gombrowicza; bydgoski Teatr Polski z 'Płatonowem" Antona Czechowa; lubelska Scena Prapremier InVitro pokazująca "Ostatniego takiego ojca"; Teatr Kana ze Szczecina ze spektaklem "Geist" Dea Lohera; Teatr Studio z Warszawy prezentujący nowatorską formę - czytanie performatywne o tytule "Jesteś Bogiem. Paktofonika - bohaterowie czasów transformacji" oraz Teatr Maat Projekt z Lublina z autorskim przedstawieniem Tomasza Bazana "Idiota albo trans".

Podziwiać będzie można sprawność reżyserską Jekateriny Awierkowej, Tomasza Bazana, Remigiusza Brzyka, Zbigniewa Duczyńskiego, Krzysztofa Horbaczewskiego, Aleksieja Jankowskijego, Maji Kleczewskiej, Rusłana Malikowa, Władimira Pankowa, Marka Weila, Łukasza Witt-Michałowskiego i Daisuke Yoshimoto.

Tegoroczny program spięty jest dwoma spektaklami muzycznymi, związanymi z twórczością legendarnego piosenkarza rosyjskiego Siergieja Sznurowa zwanego Sznurem. To założyciel i lider grupy Leningrad. Najpierw Polacy przedstawią dawne hity artysty, a na finał festiwalu sam Sznurow wystąpi ze swoja nową grupą Rubl. Z kolei 3 października w Czarnej Sali Centrum Kultury o godzinie 17.20 zainteresowani będą mogli wysłuchać wykładu prof. Cezarego Wodzińskiego "O transie - Dostojewski".
Odbędzie się również wystawa rosyjskiej grupy artystycznej Niebieskie Nosy (Wiaczesław Mizin i Aleksandr Szaburow). Będzie to akcja w przestrzeni miasta - komiks miejski, pokazy wideoartu i wystawa fotografii. Nie zabraknie także pokazów filmowych. Przygotowano "Ładunek" 200 W reż. Aleksieja Bałabanowa, "Rosyjską Arkę" w reż. Aleksandra Sokurowa, "Czyngis-chana/Mogoła" w reż. Siergieja Bodrowa i "Braci Karamazow" w reż. Petra Zelenki.

Kuratorem festiwalu jest Agnieszka Lubomira Piotrowska, tłumaczka literatury rosyjskiej i jednocześnie znawczyni teatru i kultury rosyjskiej. Organizatorzy festiwalu to Centrum Kultury w Lublinie i Towarzystwo Edukacji Kulturalnej. Przedsięwzięcie ma ośmiu sponsorów i dziesięciu patronów medialnych. Bilety na spektakle są w cenie 20-40 zł, a na projekcje filmowe kosztują 5 zł. Kasa Główna czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-19.00 mieści się w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków12. Siedzibą biura Konfrontacji jest Centrum Kultury w Lublinie. Imprezy odbywać się mają na terenie CK (Sala Nowa, Czarna i Wirydarz), w ACK UMCS Chatce Żaka, ART Studio, Warsztatach Kultury i kinie Apollo.

W przyszłym roku organizatorzy zamierzają postawić na konfrontację teatru rosyjskiego i angielskiego. Będzie to zatem jednocześnie zetknięcie się dwóch wielkich tradycji aktorskich. Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne w Lublinie - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto