Facebook Google+ Twitter

1,4 mld euro dotacji inwestycyjnych dla polskich przedsiębiorców

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w latach 2007-2013 rozdysponuje 1,4 mld euro dotacji na rozwój firm. Wśród przedsiębiorców takie formy wsparcia cieszą się największym zainteresowaniem. Działanie 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka skierowane jest głównie do średnich i dużych przedsiębiorstw.

Nie każda firma będzie mogła skorzystać z funduszy w ramach działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. By otrzymać dofinansowanie, trzeba spełnić dwa warunki: odpowiednia wielkość inwestycji oraz innowacyjność projektu. Najwyżej ocenione i kosztowne projekty będą miały szansę na wsparcie części inwestycyjnej w wysokości do 40 mln zł oraz części szkoleniowej do 1 mln. Beneficjent musi być przygotowany na 30 proc. wkładu własnego w inwestycje oraz 55 proc. na szkolenie pracowników.

Dofinansowania szkoleń wiążą się z polityką Unii Europejskiej, która polega na krzyżowych zasadach finansowania. W ten sposób przedsiębiorcy zyskują możliwość przeszkolenia pracowników do innowacyjnych metod produkcji.

Jako odpowiednią wielkość inwestycji trzeba rozumieć wydatki inwestycyjne poniesione przez przedsiębiorców, czyli tzw. wkład własny. Szansę ubiegania się o dofinansowanie w ramach projektu będą miały nowe inwestycje, które sięgną co najmniej od 8 mln a nie przekroczą 160 mln zł. To dość wysokie wymagania, dlatego działanie 4.4 skierowane jest do średnich i dużych przedsiębiorstw.

To nie jedyna możliwość uzyskania dofinansowania z unijnych funduszy. Ratunkiem dla mniejszych przedsiębiorstw są regionalne programy operacyjne, które pozwalają na uzyskanie środków na mniejsze inwestycje. Istnieje możliwość pozyskania środków z innych programów operacyjnych, jak np. Kapitał Ludzki czy Infrastruktura i Środowisko. Są one nastawione na wspieranie konkretnych inwestycji w obszarze działania programu, np. ochrony środowiska.

Drugim warunkiem kwalifikującym do otrzymania dofinansowania na realizację projektu jest jego innowacyjność. Jak dowiedział się dziennikarz Wiadomości24.pl, na dofinansowanie mogą liczyć jedynie ci przedsiębiorcy, którzy do funkcjonowania i realizacji inwestycji planują wykorzystywać rozwiązania technologiczne stosowane najwyżej od trzech lat. Ma to wpłynąć pozytywnie na rozwój technologii w Polsce. Prócz tego, zmusi to przedsiębiorców do budowania linii produkcyjnych i prowadzenia badań przy pomocy nowoczesnych technologii.

Nabór wniosków do programu rozpocznie się prawdopodobnie już w grudniu 2007 r. Powinny one zawierać biznesplany oraz dowód na zewnętrzne finansowanie projektów, np. kopię umowy kredytowej z bankiem.

Czytaj więcej o PO IG:
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
Ministerstwo Gospodarki
Portal Funduszy Strukturalnych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.