Facebook Google+ Twitter

14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik juz wkrótce!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-12 11:49

Zbliża się termin Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Już za miesiąc, w sobotę 12 czerwca, w parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie odbędzie się wielkie święto nauki, która tego dnia jest fascynującym teatrem i dobrą zabawą.

 / Fot. mat. prasoweWśród ponad tysiąca pokazów każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Podczas Pikniku Naukowego prezentują się bowiem instytucje związane z wszelkimi dziedzinami wiedzy - matematyką, widowiskową fizyką i chemią, archeologią, biologią, medycyną, literaturą, historią, geografią. Amatorzy podwodnego świata, mobilnych robotów i najnowszych technologii, badacze kosmosu i pasjonaci pojazdów latających - dla nich wszystkich organizatorzy przygotowali setki fascynujących eksperymentów, symulacji i modeli.

Będzie można zagrać w atomowe kręgle, rozpuścić szkło w wodzie, nabić chmurę w butelkę, ułożyć puzzle z fraktali, zagrać na laserowej harfie i podziwiać mikroświat w makropowiększeniu. Odważni wycisną prąd z cytryny, wywołają małe trzęsienie ziemi, zbudują własną rakietę, zapalą ogień w wodzie i wytworzą prąd elektryczny używając do tego własnego ciała. Dowiedzą się także, jak sterować komputerem za pomocą mózgu, czym tak naprawdę jest znany wszystkim GPS i czego używano, zanim go wymyślono oraz czy można jeździć samochodem na kwadratowych kołach, zbudować rower do jazdy po schodach albo prześwietlić dłoń taśmą klejącą.

Goście specjalni - grupa naukowców Science Made Simple z Wielkiej Brytanii przy współpracy z British Council zaprezentuje ekscytujące pokazy na temat wody i dźwięku. Publiczność dowie się, czy można zmienić wodę w wino, jak spowodować jej wybuch, jaki jest najokropniejszy dźwięk na świecie i czy wieloryb może zabić rybę bąbelkiem.

Podczas 14. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie można przekonać się, że nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale to przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata wokół nas.

W dniu imprezy kursować będzie specjalnie uruchomiona piknikowa linia autobusowa nr 271, która dowiezie wszystkich chętnych z Centrum Warszawy do Parku Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat.

Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki oraz Polskiego Radia Euro.

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki
znaleźli się: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow - rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz - prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Katarzyna Hall - minister edukacji narodowej, prof. Michał Kleiber - prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Barbara Kudrycka - minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Włodzimierz Kurnik - rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Alicja Przyłuska-Fiszer - rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego, ks. prof. Henryk Skorowski - rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Patronat honorowy objęła Komisja Europejska - Przedstawicielstwo w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.