Facebook Google+ Twitter

14 scen z życia papieża w Tarnobrzegu

W Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega trwa wystawa lalek, przedstawiających 14 scen z życia Sługi Bożego Jana Pawła II.

Jedna z lalek prezentowanych na wystawie. / Fot. R. TraczJan Paweł II w Wadowicach, Watykanie, przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie - takie sceny można zobaczyć w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega. Czternaście scen z życia polskiego papieża składa się na wyjątkową wystawę. W Muzeum Historycznym Tarnobrzega można od piątku (21 września 2007 roku) oglądać kolejną niezwykłą wystawę. Tym razem jest to wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. W czternastu scenach przedstawione zostało całe życie Sługi Bożego Jana Pawła II. Ekspozycję zatytułowano "Habemus Papam".

Wystawę można było zorganizować dzięki życzliwości Muzeum Lalek w Pilznie, które wypożyczyło wystawę do Tarnobrzega. Figurki wykonanie są z porcelany i mierzą 50 centymetrów. Oglądając ekspozycję można przypomnieć sobie bardzo skrótowo najważniejsze momenty z życia Sługi Bożego, od dzieciństwa do ostatniego momentu - do końca. Wybrano przy tym tylko te sceny, które wg twórców są ważne dla nas Polaków. W każdej scenie występuje postać Jana Pawła II i w każdej kolejnej zmienia się Jego twarz. W pierwszych pięciu scenach papież przedstawiony został jako Karol Wojtyła - najpierw jako mały chłopiec, później młody ksiądz, a w kolejnych już jako Ojciec Święty. W każdej z nich towarzyszą mu ludzie dla niego ważni: matka, ojciec, koledzy ze studiów, dzieci z parafii, ksiądz Dziwisz, kardynał Stefan Wyszyński, a na koniec nowy papież Benedykt XVI. Jan Paweł II pokazany został również jako zwykły człowiek, który jechał na wizytację na furmance, który grał w piłkę no i pamiętne ze spotkania z wiernymi w rodzinnych Wadowicach - kremówki.

Spektakl trwa 20 minut. "Przewodnikiem" po wystawie jest sam Jan Paweł II. Poszczególne sceny są kolejno rozświetlane, a na tle melodii "Barki" można jeszcze raz usłyszeć głos papieża i jego opowieść o domu rodzinnym, dzieciństwie i kapłaństwie. Tylko w scenie zamachu brzmi utwór "Pater noster", a na zakończenie odtwarzana jest Litania do Wszystkich Świętych śpiewana podczas mszy św. pogrzebowej. U osób niezwykle wrażliwych i mających zawsze swe serce otwarte na papieską naukę, wystawa wywoła niezapomniane przeżycie. Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega do 21 października 2007 roku. Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, od 8 do 15, w soboty i niedziele od 10 do 14.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

edek koloniski
  • edek koloniski
  • 05.05.2011 16:04

jakie lalki???

Komentarz został ukrytyrozwiń
edek koloniski
  • edek koloniski
  • 05.05.2011 16:03

::::))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety ja ich nie projektowałem. Niektóre są podobne inne nie. Ale liczy się intencja a i samo wykonanie takich lalek jest bardzo trudne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do kogo podobne są te lalki? Bo na pewno nie do Karola Wojtyłły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.