Facebook Google+ Twitter

1500. notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego

28 lat temu, 24 kwietnia Marek Niedźwiecki poprowadził pierwsze notowanie cotygodniowej Listy Przebojów Programu Trzeciego. Zwyciężyła wówczas piosenka "I'll Find My Way Home", duetu Jon and Vangelis.

Dla każdego muzyka to najbardziej prestiżowa lista notowań w naszym kraju. Jest jak giełda w Warszawie, tyle że muzyczna. Lista składa się dziś z 30 pozycji oraz dodatkowych, przeważnie 20, w poczekalni. Były czasy, w których poczekalni nie było w ogóle. W latach 80. lista liczyła tylko 20 miejsc. Obecnie na pierwszy miejscu Listy znajduje się "Uprising", powermetalowy utwór o Powstaniu Warszawskim, szwedzkiej grupy Sabaton. 29 października 2010 roku odbędzie się notowanie nr 1500. Prowadzący audycję już głowią się, w jaki sposób uczcić ten wielki jubileusz.

Piątek lub sobota

Marek Niedźwiecki - dziennikarz i prezenter muzyczny / Fot. Wikipedia CommonsPierwsze notowania Listy nadawane były w soboty, w godzinach 20 - 22. Od września 1989 roku (dokładnie od notowania nr 395), audycję wydłużono do 4 godzin, rozpoczynała się już o 18. Rok później (od notowania 446.), listę przeniesiono na piątek, a od notowania 475., nadawano ją od godz. 19 do 22. Godziny te są niezmienne, aż po dziś. Na kilkanaście lat zaprzestano wszelkich zmian. Następne miały nastąpić dopiero wraz z odejściem twórcy Listy, Marka Niedźwieckiego i zastąpieniem go przez Piotra Barona. Od października 2007 roku (not. 1341) do kwietnia 2010 Listę przeniesiono z powrotem na sobotę, jednak w kwietniu tego roku wróciła na piątek. 1 kwietnia tego roku, do prowadzenia audycji wrócił bowiem po 3-letniej przerwie Niedźwiecki.

Więcej niż lista i kryzys wolności

Audycja Trójki już od pierwszych notowań cieszyła się ogromną popularnością. Zawdzięczała to nowatorskiemu prowadzeniu oraz licznym informacjom i piosenkom z zagranicznych list przebojów. Wiele z nich młodzi usłyszeć mogli tylko i wyłącznie na antenie Programu Trzeciego. Audycja nadawana była nawet w okresie stanu wojennego, w czasie którego dostęp do zagranicznych płyt był jeszcze bardziej utrudniony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

danco28
  • danco28
  • 19.09.2010 18:59

W 95% pięknie "zerżnięty" tekst z Wikipedii, czyli można powiedzieć - ode mnie; bo nie chwaląc się - to ja go tam w ostatnich miesiącach redagowałem (rozszerzałem). Wstyd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i wczoraj na pierwsze miejsce wyszło już Hey z "Fazą delta".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo wnikliwy artykuł o historii Listy Przebojow PR 3. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.