Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22146 miejsce

1500 przeszczepień wątroby

W Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierowanej przez Prof. dr hab. med. Marka Krawczyka wykonano już ponad 1500 przeszczepień wątroby.

Światowy Dzień Chorego w Klinice Chirugii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby w Warszawie (2013 r.) / fot. WUM/ z archiwum WUM / Fot. WUM/ z archiwum autorkiJest to najprężniej działający ośrodek transplantacji wątroby w Polsce a także jeden z najaktywniejszych ośrodków w Europie w zakresie przeszczepienia oraz innych dziedzin chirurgii wątroby, łącznie z pobieraniem fragmentu wątroby do przeszczepienia od dawcy żywego.

Dzięki bardzo dobrym wynikom w postaci przeżycia biorców i przeżycia przeszczepów w okresie odległym, ośrodek Profesora Marka Krawczyka uzyskał silną pozycję w Europie i na świecie wśród zespołów zajmujących się transplantacją wątroby.

Prof. dr hab. med. Marek Krawczyk podczas sympozjum poświęconego innowacyjności w medycynie w Senacie w 2014 r. / Fot. WikipediaProf. Marek Krawczyk uruchomił program przeszczepiania wątroby w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w 1994 r., tuż po powrocie za szkolenia, jakie przeszedł w 1993 r. będąc na stypendium rządu francuskiego w Klinice Chirurgicznej w Villejuif, kierowanej przez jednego z najbardziej znanych chirurgów wątroby Prof. Henriego Bismutha.

Nadczłowiek z ludzkim sercem - prof. dr hab. n.med. M. Krawczyk


W 1996 roku wykonano 6 przeszczepów tego narządu, w 2003 roku 71, a w 2005 roku już 102 transplantacje.

Rekordowy w historii Kliniki był rok 2011, w którym przeprowadzono ponad 120 takich operacji. Był to jednocześnie rok, w którym wykonano tysięczną transplantację wątroby. Dzięki wieloletnim wysiłkom Profesora i kierowanego przez niego zespołu transplantologów, udało się również dokonać pierwszego przeszczepienia wątroby biorcy zakażonemu wirusem HIV.

Po raz pierwszy dokonano przeszczepu wątroby pacjentowi z HIV


Za wdrożenie programu przeszczepiania wątroby od dawcy żywego Zespół Kliniki otrzymał nagrodę Ministra Nauki, a Prof. Marek Krawczyk został uhonorowany medalem Przyjaciela Centrum Zdrowia Dziecka.

Przeprowadzenie ponad 1500 przeszczepień wątroby jest ogromnym osiągnięciem budzącym szacunek i zasługującym na uznanie, szczególnie w zakresie procedur wymagających najwyższych umiejętności.

Ogromne umiejętności, wiedza oraz zaangażowanie Profesora Marka Krawczyka i całego Zespołu Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby w rozwój programu, pozwalają na przywrócenie zdrowia i uratowanie życia wielu pacjentów ze schyłkową niewydolnością wątroby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.