Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1548 miejsce

1.500 słów w pięć sekund. Tak szybko czyta rekordzista Polski

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-11-26 12:37

Szybkie czytanie to żadna przyjemność - twierdzą finaliści VIII Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu. Czytają szybko bo oszczędza to czas i pieniądze...

Marek Skomorowski, student socjologii na Uniwersytecie Łódzkim, został zwycięzcą VIII Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu. Czytanie na czas trenuje od 5 lat. Sympatię publiczności i jury zdobyła jednak gimnazjalistka z Gdańska, która czyta tylko dla przyjemności i zrozumiała najwięcej tekstu ze wszystkich finalistów. Nagrody dostali też finaliści z Warszawy, Katowic i Krakowa.

Tekst zawierający 1.482 słowa Skomorowski przeczytał w nieco ponad 5 sekund. Z pytań dołączonych do czterech stron tekstu wynika, że zrozumiał ok. 55 proc. materiału. Daje to wynik 16.497 słów na minutę.

– Pięć lat temu przeszedłem kurs szybkiego czytania, od tego czasu trenuję tę umiejętność. Przed zawodami półtorej godziny dziennie czytałem na czas i wykonywałem ćwiczenia z kursu – mówi APP zwycięzca. Część książek i podręczników stara się czytać w księgarniach, by zaoszczędzić miejsce na półkach i pieniądze. W zeszłym roku w ogólnopolskim finale zajął trzecie miejsce. – Dzięki temu w tym roku dokładnie wiedziałem, czego się spodziewać, więc poszło mi lepiej – dodał.

Drugie miejsce zajął Radosław Pietroń, student fizyki i nauk politycznych z Warszawy. Jego tempo to 11.762 słów na minutę ze zrozumieniem tekstu na poziomie 65 procent.

Trzecie miejsce zajęła Dorota Bartoszek, 16-letnia gimnazjalistka z Katowic z wynikiem 9.613 słów na minutę i zrozumieniem 60 procent. – W zeszłym roku byłam na kursie szybkiego czytania i powtarzałam sobie materiały przed konkursem. Lubię czytać, choć nie spędzam nad książkami całych dni – powiedziała APP.

Najwięcej z tekstu zrozumiała Anna Walczak z Gdańska. Odpowiedziała poprawnie na 75 proc. pytań. W nagrodę dostała pokaźny zestaw książek i inne upominki. – Nie byłam na żadnych kursach. Wczoraj wieczorem na próbę przeczytałam sobie tekst na komputerze i zmierzyłam czas, ale nie wypadł tak dobrze jak dziś – powiedziała APP Walczak.

Przyznaje, że czytany w finale tekst ją zainteresował, bo była w nim mowa o historii sztuki. – Jestem tu całkiem przypadkiem. Byłam na zakupach w gdańskim Empiku. Jakaś pani spytała, czy nie chciałabym czegoś szybko przeczytać, więc spróbowałam i przeszłam wojewódzkie eliminacje – dodaje. Na co dzień chodzi do Gimnazjum nr 25 w Gdańsku Wrzeszczu. W wolnych chwilach chętnie czyta polską fantastykę, ale nigdy się przy tym nie śpieszy. – Szybkie czytanie to żadna przyjemność – mówi z uśmiechem.

Specjalny upominek za zrozumienie tekstu w 60 proc. dostała Joanna Lenarczyk z Krakowa.

Dotychczasowy rekord Polski i świata wynoszący 46.482 słowa na minutę nie został pobity. – Jestem w stanie objąć całą stronę wzrokiem od dołu do góry – mówi rekordzistka Kamila Kornet. Przyznaje, że ostatnie sześć mistrzostw wygrywały kobiety, a Skomorowski to dopiero drugi mężczyzna, który stanął na podium. – Kobiety radzą sobie z czytaniem lepiej nie tylko w Polsce – podkreśla Kornet, na co dzień studentka lingwistyki z Uniwersytetu Warszawskiego.


Umiejętności szybkiego i efektywnego czytania sprawdzało specjalistyczne jury pod przewodnictwem prof. Stanisława Dubisza, dziekana Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Tekst przygotowany został przez dr Annę Cegiełę z Instytutu Języka Polskiego.

W eliminacjach i półfinałach mistrzostw, które odbyły się w 14 miastach Polski, brało udział ok. 1.250 osób. Do finału zakwalifikowało się 20 osób, ale uczestniczyło w nim tylko 17. Osiem z nich zrozumiało mniej niż połowę tego, co przeczytało.

Zwycięzca otrzymał laptop i odtwarzacz mp3 oraz urządzenie do nauki języków obcych i książki. Organizatorem zawodów jest Akademia Szybkiego Czytania, EMPiK i Polskie Bractwo Kawalerów Guttenberga. OK (APP) 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.06.2007 10:15

przeciez to jest smieszne. zrozumienie 50%? toz taki wynik mozna osiagnac z kazdym tekstem, jesli sa do niego pytania testowe, nie czytajac go nawet :)
przypomina mi sie cytat z woody'ego allena: "bylem na kursie szybkiego czytania. przeczytalem wojne i pokoj. to bylo o rosji."

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Część książek i podręczników stara się czytać w księgarniach (..)" --- księgarze powinni mieć pod ladą zdjęcie takiego gościa, aby... pytać go natychmiast po wejściu: - Czytasz, czy kupujesz?
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.