Facebook Google+ Twitter

150. rocznica publikacji teorii Darwina

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-24 14:56

Dziś mija 150. rocznica publikacji książki Karola Darwina "O Powstawaniu Gatunków". Przedstawiony w niej zarys teorii ewolucji zmienił oblicze światowej nauki.

Darwin gromadził dane do swej książki przez wiele lat. Najwięcej informacji zebrał podczas długiej podróży statkiem "Beagle". Pisał językiem przystępnym dla zwykłych czytelników, dzięki czemu jego praca stała się bardzo popularna.

Opis doboru naturalnego i ewolucyjnych zmian na przestrzeni pokoleń wzbudził jednak wiele kontrowersji, nie tylko wśród biologów i filozofów, ale także ludzi Kościoła.

Dziś teoria ewolucji pozostaje jedną z najlepiej udowodnionych hipotez naukowych. Praprawnuk Darwina, ekolog Randal Keynes twierdzi jednak, że świat zapomina o jej najważniejszych skutkach. Według niego, fakt, że opinia publiczna zwraca ostatnio uwagę przede wszystkim na problem zmian klimatycznych, poważnie przyćmiewa inną istotną kwestię, jaką jest utrata bioróżnorodności, czyli znikanie z powierzchni Ziemi całych gatunków oraz ich naturalnych siedlisk.

Eksperci zwracają uwagę, że gatunki zawsze pojawiały się i znikały, i że jest to proces naturalny; teraz problemem jest jednak zbyt duża szybkość tych zmian i nadmierny wpływ szkodliwych działań człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.