Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1280 miejsce

15 czerwca 2017 roku Kościół katolicki obchodzi Boże Ciało

W czwartek, 15 czerwca 2017 roku, w Kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwana potocznie Bożym Ciałem. To jedno z najważniejszych świąt kościelnych.

Procesje Bożego Ciała zatrzymują się przy czterech ołtarzach. / Fot. Krzysztof KrzakW tym dniu we wszystkich parafiach odprawiane są uroczyste msze święte i procesje. Uroczystość ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce jest to święto ruchome, wypadające w 60 dni po Wielkanocy. Obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca.

Boże Ciało
zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad Procesja Bożego Ciała na Rosochach w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzakołtarzem zaczęła krwawić. Inicjatorem obchodów tego święta w Polsce był biskup Nankier, który wprowadził je w diecezji krakowskiej w 1320 roku. Sto lat później, na synodzie gnieźnieńskim, uznano tę uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie polskim. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

Procesja Bożego Ciała na Osiedlu Rosochy w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakW Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Ten dzień jest w naszym kraju dniem ustawowo wolnym od pracy.

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej obchodzona jest również przez niektóre kościoły starokatolickie: Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Katolicki Mariawitów i Kościół Starokatolicki w RP oraz niektóre kościoły Wspólnoty Anglikańskiej (np. Kościół w Anglii) jako Święto Dziękczynienia za Ustanowienie Komunii Świętej. Pod nazwą Corpus Christi (Boże Ciało) święto to obchodzą także wspólnoty prawosławne rytu zachodniego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.