Facebook Google+ Twitter

15 czerwca - Dzień Wiatru, czyli "dziwne" święto

Wiatr, czyli inaczej mówiąc, ruch warstw powietrza, doczekał się swojego święta. Europejski, a nawet Światowy Dzień Wiatru, obchodzony jest już od kilku lat, a celem inicjatorów tego święta była popularyzacja idei wykorzystania wiatru jako źródła energii odnawialnej.

Wiatr, którego święto obchodzimy 15 czerwca, oczywiście niejedno ma imię. Mamy więc na przykład wiatr halny, wiatr pomyślny, wiatr ciepły, wiatr łagodny, orkan, huragan, tornado, szkwał, zefir, wiatr od morza, wiatr historii etc, etc, że już nie wspomnę o wiatrach jelitowych jako zjawisku dotyczącym naszej fizjologii. Czyli mówiąc prościej - aż dziw bierze, że to niezmiennie towarzyszące nam zjawisko atmosferyczne dopiero niedawno doczekało się swojego dnia, a i tak uważane jest przez niektórych za święto co najmniej dziwne.

Co się tyczy "dziwności" Dnia Wiatru - akurat nie uważam, by ustanowienie tego święta miało być czymś dziwacznym. W końcu nie takie święta mamy w kalendarzu, a w tym konkretnym przypadku chodzi o to, by uświadomić społeczeństwu, że znaczenie jego to nie w kij dmuchał. Wiatr bowiem potęgą jest, ponieważ dzięki jego sile można np przepędzić kogoś (co najmniej) na cztery wiatry.

Wiatr, a właściwie wiatry, doczekały się także swojego miejsca w poezji. Któż z nas, będąc uczniem szkoły podstawowej, nie analizował znanego wiersza Juliana Tuwima "Dwa wiatry"? Aforystyka polska także owemu "ruchowi mas powietrza" poświęciła co najmniej kilkanaście złotych myśli, chociaż dotyczą one głównie zjawiska zwanego wiatrem historii. Oto kilka z nich:

Wiatr historii gasi nawet zasłużone glorie.
/Janusz Gaudyn/

Wiatr historii nie każdemu napina żagle.
/Władysław Katarzyński/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pani Danusiu, podobno taki mocny, czerwony zachód słońca oznacza, że wiatry silne będą wiać jutro lub pojutrze. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Danuta
  • Danuta
  • 15.06.2012 20:49

A ja gdy czytam ten tekst - godzina 20.46 podziwiam kościół Św. Rocha, który normalnie biały,w tej chwili cały jest czerwony. Słońce zachodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.