Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12226 miejsce

15. Dzień Ludzi Bezdomnych. Warszawscy bezdomni otrzymają nieśmiertelniki

Z interesującą propozycją wyszli warszawscy kapucyni, z zakonu przy ulicy Miodowej. Zaproponowali oni wręczanie bezdomnym tzw. "nieśmiertelników". Inicjator akcji, brat Piotr Wardawy, organizator rekolekcji dla osób bezdomnych, ostatniego dnia spotkań, podczas drogi krzyżowej, wręczy nieśmiertelniki zainteresowanym.

 / Fot. C. G. P. Grey,CC 2.0,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Homeless_-_American_Flag.jpg&filetimestamp=20050806124154Pomysłodawcą, obchodzonego 14 kwietnia, Dnia Ludzi Bezdomnych był w 1996 roku Krzysztof Cybruch, wieloletni asystent prasowy twórcy Monaru i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności (Markot) - Marka Kotańskiego.

Ludzie żyjący na ulicy, często są niezauważani przez resztę społeczeństwa, niejednokrotnie też odchodzą w zapomnieniu. Co zrobić, by 14 kwietnia nie był tylko jednym z wielu "Dni" w kalendarzu.

Z interesującą propozycją wyszli warszawscy kapucyni, z zakonu przy ulicy Miodowej. Zaproponowali oni wręczanie bezdomnym tzw. "nieśmiertelników". Inicjator akcji, brat Piotr Wardawy, jest też od 13 do 15 kwietnia organizatorem rekolekcji dla osób bezdomnych. Ostatniego dnia spotkań, podczas drogi krzyżowej, wręczy nieśmiertelniki zainteresowanym.

- Jest to inicjatywa fundacji kapucyńskiej. Nasi znajomi wolontariusze zobaczyli, chodząc w zeszłym roku po cmentarzu, wiele nagrobków osób nieznanych z imienia i nazwiska, z napisem "NN". Spytali, czy moglibyśmy zorganizować takie nieśmiertelniki, jakie noszą żołnierze, z zaznaczonym na nich punktem odniesienia, którym byłby nasz kościół, czyli Miodowa 13, 00-245 Warszawa
- mówi Wiadomościom24.pl brat Piotr Wardawy. - Nosi się je na szyi, trudno ja zgubić, nawet trudniej niż dowód osobisty. Każdy, kto znajdzie taki nieśmiertelnik, będzie miał imię, nazwisko bezdomnego i adres naszego kościoła z międzynarodowym skrótem ICE, który oznacza, że w przypadku wypadku tej osoby, na ten adres należy przekazać informację.

Brat Piotr Wardawy wyjaśnia też powód umieszczenia na nieśmiertelniku napisu: "JEZU, ZBAW MNIE". - Bezdomni są w trudnej sytuacji, nieco podobni do Dobrego Łotra, który obok Jezusa był ukrzyżowany. Ten drugi Łotr, możemy powiedzieć, w ostatnim momencie życia, krzyknął do Pana Jezusa: Wspomnij na mnie, gdy będziesz w Swoim Królestwie. I usłyszał: Dzisiaj ze mną będziesz w raju. Chcemy również przez to hasło nauczyć bezdomnych, że gdy będą umierali lub doświadczali szczególnych trudności, wołali do Jezusa - mówi brat Piotr.

Pomysł nieśmiertelników bardzo podoba się osobom bezdomnym. - Nieśmiertelniki mają być rozdawane 15 kwietnia. - To jest bardzo dobra rzecz taki nieśmiertelnik. Bracia kapucyni i wolontariuszki, które się nami opiekują, wyszły z taką inicjatywą - mówi jeden z uczestników rekolekcji.

Dotychczas bracia zakonni nie spotkali się z żadną krytyką. Wręcz przeciwnie. Liczba zainteresowanych wciąż rośnie. Jest już zapisanych kilkadziesiąt osób. Nieśmiertelnik można jednak zdobyć tylko w tym jednym warszawskim kościele.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą tę inicjatywę podjąć. To nie jest nasz projekt. Każdy może wykuć nieśmiertelnik. Gdyby ktoś chciał z nami współpracować, zapraszamy, by jak najwięcej osób otrzymało nieśmiertelnik - przyznaje brat Piotr.
 / Fot. User:Postdlf,GNU 1.2, CC 3.0,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Dog_tags.jpg&filetimestamp=20060907142253

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

martyna cholewa
  • martyna cholewa
  • 22.04.2011 21:54

ruwniesz go uwielbiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
magdalena cholewa
  • magdalena cholewa
  • 22.04.2011 21:50

uwielbiam justina biebera a ty

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bluźnierca
  • Bluźnierca
  • 16.04.2011 06:44

Niech Państwowa Mennica rusza pełną parą, bo wkrótce będzie potrzeba kilka milionów blach, kościół ma takie hektary pod dachem, że nic by się nie stało, gdyby otworzył swoje podwoje dla ludzi wyrzuconych poza nawias systemu, który dla KK jest wyjątkowo szczodry!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja noszę nieśmiertelnik, a przecież mam dom i co jeść ale w każdej chwili mogę potrzebować pomocy medycznej. Nieśmiertelniki dla bezdomnych też się powinny przydać, a to dlatego że w razie czego można posiadacza nieśmiertelnika odwieźć do szpitala, Domu Pomocy Społecznej itp. Mój komentarz zniknie za kilka minut, tak jak każdy inny. Zanim zostanie wyświetlony to już będzie miał 4 czerwone bzdety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto mówi, że wyrwą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczone nieśmiertelniki zapewne wyrwą ich z bezdomności. Proponowałbym jeszcze dać głodnym eleganckie zestawy sztućców w gustownych walizeczkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.