Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10785 miejsce

15. Dzień Ludzi Bezdomnych. Warszawscy bezdomni otrzymają nieśmiertelniki

Z interesującą propozycją wyszli warszawscy kapucyni, z zakonu przy ulicy Miodowej. Zaproponowali oni wręczanie bezdomnym tzw. "nieśmiertelników". Inicjator akcji, brat Piotr Wardawy, organizator rekolekcji dla osób bezdomnych, ostatniego dnia spotkań, podczas drogi krzyżowej, wręczy nieśmiertelniki zainteresowanym.

 / Fot. User:Postdlf,GNU 1.2, CC 3.0,http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Dog_tags.jpg&filetimestamp=20060907142253
Jednym z miejsc, które oferują stałą pomoc bezdomnym jest warszawskie schronisko dla bezdomnych kobiet EMAUS, znajdujące się przy ulicy Stawki. Trafiają tu osoby młode i starsze, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Jak twierdzi Joanna Zalewska, pracownik socjalny ośrodka - bywa bardzo różnie. - Czasami osoby te nie wiedzą, czego mogą się tu spodziewać, więc przychodzą i mówią, że chcą przenocować albo zostać na kilka dni. Później okazuje się, że jest wiele rzeczy w ich sytuacji, które można zrobić, które wymagają czasu, które my możemy zrobić albo podpowiedzieć, jak to zrobić. I zostają i jakoś to sobie układają. Warto też zauważyć, że z dnia na dzień jest ich coraz więcej. Na 40 miejsc w schronisku, zazwyczaj jest 45 osób, a chętnych jest więcej - dodaje Zalewska.

- Bezdomność to nie jest brak miejsca zamieszkania, jedzenia i brudne ubranie. Ale to przede wszystkim bezdomność serca - definiuje zjawisko brat Piotr Wardawy. - Człowiek, czuje się naprawdę samotny, odrzucony i nikomu nie jest potrzebny. Naszym celem jest stworzenie środowiska przyjaznego dla osób bezdomnych. Bo wiemy, że to jest najlepsza metoda, aby oni uwierzyli w siebie. A jak uwierzą w siebie, zaczną nad sobą pracować".

W tym roku obchodzimy już 15. Dzień Ludzi Bezdomnych. Jednak czy jeden dzień w roku wystarczy na rozwiązanie wszystkich problemów bezdomności? - Dla nas tu przez cały rok mamy Dzień Bezdomnego, dlatego że tu zawsze kilkuset bezdomnych jest przy klasztorze w naszej jadłodajni. I jakoś nie świętujemy tego szczególnie. Przy naszych klasztorach zawsze gromadzili się ubodzy i bezdomni. Zawsze do furty przychodzili prosząc o wsparcie. 20 lat temu zaczynaliśmy od kilkunastu osób. I teraz jest 200-300 osób codziennie albo i więcej - stwierdza brat Piotr. - Od 4 lat spotykamy się z bezdomnymi przez 3 dni przed Wielkim Tygodniem. I próbujemy rozmawiać o sprawach trudnych. Przede wszystkim pokazywać im, że Pan Bóg na pewno o nich nie zapomniał - dodaje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

martyna cholewa
  • martyna cholewa
  • 22.04.2011 21:54

ruwniesz go uwielbiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
magdalena cholewa
  • magdalena cholewa
  • 22.04.2011 21:50

uwielbiam justina biebera a ty

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bluźnierca
  • Bluźnierca
  • 16.04.2011 06:44

Niech Państwowa Mennica rusza pełną parą, bo wkrótce będzie potrzeba kilka milionów blach, kościół ma takie hektary pod dachem, że nic by się nie stało, gdyby otworzył swoje podwoje dla ludzi wyrzuconych poza nawias systemu, który dla KK jest wyjątkowo szczodry!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja noszę nieśmiertelnik, a przecież mam dom i co jeść ale w każdej chwili mogę potrzebować pomocy medycznej. Nieśmiertelniki dla bezdomnych też się powinny przydać, a to dlatego że w razie czego można posiadacza nieśmiertelnika odwieźć do szpitala, Domu Pomocy Społecznej itp. Mój komentarz zniknie za kilka minut, tak jak każdy inny. Zanim zostanie wyświetlony to już będzie miał 4 czerwone bzdety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A kto mówi, że wyrwą?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczone nieśmiertelniki zapewne wyrwą ich z bezdomności. Proponowałbym jeszcze dać głodnym eleganckie zestawy sztućców w gustownych walizeczkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.