Facebook Google+ Twitter

15 lat działalności Polonijnego Klubu Podróżnika

30 stycznia 2011 roku minie 15 lat od chwili, kiedy ośmiu polonijnych podróżników założyło w Nowym Jorku Polonijny Klub Podróżnika (PKP).

Do grupy założycielskiej należeli: Jan Gać, Wiesław Cyprys, Jerzy Dąbrowski, Mieczysław Kwapich, Jerzy Kołakowski, Ryszard Roland, Sylwester Walczak i Jerzy Majcherczyk, których życiową pasją były i są podróże oraz odkrywanie świata.

Celem głównym działalności PKP jest popularyzacja osiągnięć Polskich podróżników, badaczy i inżynierów oraz inspirowanie innych, a szczególnie młodzież, do podróżowania i eksploracji. Cel ten realizowany jest przez organizowanie comiesięcznych spotkań i prelekcji, do wygłaszania których zapraszani są wybitni Polscy podróżnicy oraz badacze-odkrywcy, prezentujący swoje dokonania i odkrycia Polonii, a niekiedy także elicie amerykańskich podróżników skupionych w „The Explorers Club”. PKP organizuje również szkolenia i kursy m.in. nurkowania, narciarskie, kajakarskie i wspinaczkowe, które są dostępne dla całej Polonii.

Innym celem jest organizowanie wypraw i wycieczek „Śladami polskich dokonań i odkryć”, szczególnie do Peru i innych krajów Ameryki Południowej. Istotą podróży jest łączenie Polaków mieszkających na obczyźnie i w Ojczyźnie. Ważnym celem istnienia Klubu jest ponadto przygotowanie jego najwybitniejszych członków do przyjęcia w szeregi prestiżowego „The Explorers Club” w Nowym Jorku, aby w ten sposób budować tam polskie lobby.

Za te 15 lat owocnej działalności niech przemówią same liczby: 212 różnych akcji; prelekcji i spotkań, wieczorów autorskich i wigilii, wyjazdów szkoleniowych i kursów, pikników i bali, w których wzięło udział 19 070 osób (bez samych uczestników wypraw). Gościliśmy 71 prelegentów, z których 24 przybyło z Polski. Każda z tych akcji jest udokumentowana na stronie www.odkrywcy.com w zakładce „15 lat działalności”. Z takiego dorobku Klub jest dumny. To ogromna praca organizacyjna i wysiłek czasowy. Warto wspomnieć, iż tylko w Konsulacie RP odbyło się 77 akcji!

Powiedzieli o Klubie. Zacytujmy słowa byłego Konsula Generalnego Polski w Nowym Jorku Pana Dariusza Jadowskiego
...owocami działalności Polonijnego Klubu Podróżnika można by obdzielić wiele innych organizacji polonijnych w Ameryce… oraz... Polonijny Klub Podróżnika doskonale spełnia rolę promotora Polski w środowisku amerykańskich eksploratorów….
Działalność ta została zauważona i doceniona także w Polsce. W roku 2006 Polonijny Klub Podróżnika został wyróżniany nagrodą przyznaną przez TV Polonia za „Sławienie Polski i polskości”. Jej symbolem jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina.

Główne uroczystości 15-lecia Klubu odbywać się będą 5 lutego w czasie Balu Podróżnika, który od wielu lat organizowany jest pod Patronatem Honorowym Ambasadora Polski w USA. Mistrzem Ceremonii 14. Balu będzie Roman Czejarek, popularny dziennikarz oraz prezenter radiowy i telewizyjny. Honorowym Gościem będzie Wojciech Cejrowski, dziennikarz radiowo-telewizyjny, autor wielu znakomitych filmów i książek podróżniczych.
Jak co roku na balu bawić się będzie ponad 300 gości, których łączy pasja poznawania świata. Razem z podróżnikami bawić się będą biznesmeni, ludzie mediów i polityki oraz polonijna młodzież, która od lat zajmuje kilka bezalkoholowych stołów.

Inna działalność. Poza liczbami znajdują się akcje o innym charakterze. A oto niektóre z nich:
- Pomoc organizacyjna i finansowa Elżbiecie Dzikowskiej w projekcie budowy pomnika inż. Ernesta Malinowskiego w 100-lecie jego śmierci na przełęczy El Ticlio w Peru w 1999 roku.
- Pomoc finansowa dla Caritas w Arequipa po trzęsieniu ziemi w lipcu 2001 r. Przesłaliśmy $3,256.00.
- Pomoc finansowa dla Polskiego Radia Lwów na kwotę $4,100.00.
- Akcje pisania listów i e-mail do National Geographic Magazine w proteście przeciw pominięciu polskich himalaistów w wydaniu okolicznościowym tego pisma z okazji 50-lecia zdobycia Mount Everestu.
- Pomoc finansowa w 2004 i 2006 dla Polskiej Wyprawy Naukowej z AGH do Kanionu Colca w wysokości $3,400.00.
- Objęcie patronatu nad szkołą podstawową im. Jana Pawła II w małej wiosce Huambo nad Kanionem Colca i dostarczenie kilku donacji, w tym ponaddwutonowego kontenera z darami od Polonii z Nowego Jorku i okolicy w 2008 r.
- Jako organizacja "non for profit" wspomagamy innych potrzebujących, przekazując zyski z Bali Podróżnika. Łącznie przekazaliśmy pod 9 000 dolarów między innymi na pomoc pogorzelcom z Passaic/NJ, dla kwartalnika Rota w Lublinie, na operacje mózgu młodego Polaka, na pomoc rodzinnemu domowi dziecka w Jeleniej Górze oraz na wyprawę polonijnych andynistów na Aconcagua.

Honorowymi członkami PKP są: Elżbieta Dzikowska, Marek Kamiński, Maciej Kuczyński, Andrzej Zawada, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Krzysztof Wielicki, Prof. Zdzisław Ryn, Ojciec Edmund Szeliga, Olgierd Budrewicz, Ryszard Pawłowski, Zbigniew Święch, Elżbieta i Andrzej Lisowscy, Scott Parazynski Ph.D. i Jacek Pałkiewicz.

Pomoc sponsorów. Działalność klubu nie była by tak owocna, gdyby nie całoroczni główni sponsorzy - WESTERN UNION (od 13 lat), Polskie Linie Lotnicze LOT (od 13 lat), Wawel Savings Bank i Polish & Slavic FCU (od 5 lat). Firmy wspierające to: CLASSIC Travel, DOMA Export, VICTORIA Consulting, ADAMBA Imports, ATLAS Bank oraz sponsorzy medialni: Nowy Dziennik, Super Express, Gwiazda Polarna, Polski Express i Polska Gazeta. W Internecie wspierają klub: ny.pl, poland.us i bazarynka.com

Strona www.odkrywcy.com jest aktywna od 1998 roku i znajduje się na niej szeroka informacja o działalności Klubu. Zarząd Klubu wydaje drukiem kwartalnik pt. „Polonijny Podróżnik”, a co kilka tygodni - internetowe „Nowości z PKP”. Członkami Klubu, jak sama nazwa wskazuje, mogą zostać Polacy mieszkający na terenie Ameryki. Jedynie członkowie honorowi mogą pochodzić z dowolnego zakątka świata, muszą jednak mieć polskie pochodzenie.
Polonijny Klub Podróżnika jest członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej (PAC) oraz Stowarzyszenia Polonijnych Agencji Podróży (SPATA).

Zapraszamy wszystkich, a szczególnie młodzież polonijną, do aktywnego uczestnictwa w naszych akcjach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Takie inicjatywy bardzo łaczą ludzi szczególnie na emigracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądra i potrzebna inicjatywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.