Facebook Google+ Twitter

15 lat "Śląska" dla Śląska

Współautorzy: Barbara Podgórska

"Po pierwsze ŚLĄSK"! To credo! Prezentacja Śląska i dokonań wybitnych Ślązaków, to z kolei misja, jaką piętnaście lat temu postawił sobie zespół redakcyjny Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Śląsk”.

 / Fot. Adam K. PodgórskiPonieważ wszyscy w zespole pracują nie na umowy, tylko na słowo honoru, „Śląsk” ma się dobrze i podniośle świętuje kolejne urodziny, które piętnastoma uderzeniami w miedziany gong, obwieścił Tadeusz Kijonka.

W środę, w kinoteatrze „Rialto” w Katowicach, odbyła się z tej doniosłej okazji uroczystość, zorganizowana wspólnie przez redakcję i zarząd Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego wraz z Biblioteką Śląską. Wśród rzesz znamienitych gości był arcybiskup katowicki Damian Zimon, / Fot. Adam K. Podgórski biskup Tadeusz Szurman, ordynariusz diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, tym razem reprezentujący Zarząd Województwa Śląskiego, Ludgarda Buzek, przedstawicielka śląskiego Sejmiku Samorządowego. Przybyli ludzie ze świata polityki, kultury, sztuki, mediów.

Gospodarzem wielkiego spotkania był redaktor naczelny MSK „Śląsk”, Tadeusz Kijonka, wspierany przez redakcyjny areopag w osobach” Wiesławy Konopelskiej, Marii Sztuki, Feliksa Netza, Bogdana Widerę, Wojciecha Łukę oraz dyrektora Biblioteki Śląskiej, Jana Malickiego.
Przez minione lata „Śląsk” służył Śląskowi, żył Śląskiem, przybliżał czytelnikom wiedzę i pamięć o Śląsku oraz śląskich ludziach.

Od pierwszego numeru (wyszedł w listopadzie 1995 r.), po ostatni, 182. (tegoroczny, grudniowy), na łamach miesięcznika podejmowano ważkie tematy: transformacji na przełomie  / Fot. Adam K. Podgórskiwieków, związanych z nimi szansach i zagrożeniach oraz śląskich dylematach wyboru, o wartościach Śląska i tutejszej tożsamości, o śląskim poczuciu krzywdy i barku dowartościowania, o bezrobociu i exodusach za chlebem, o skomplikowanych losach Ślązaków, o renesansie śląskiego języka i regionalnej edukacji, o ratowaniu dziedzictwa kultury przemysłowej, o relacjach Śląska z krajem i jego miejscu w Europie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.