Facebook Google+ Twitter

15 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dlaczego warto rzucić?

Około 30 proc. Polaków pali papierosy. Co czwarty z nich chciałby zerwać z nałogiem. Czwartek jest doskonałym terminem, by to zrobić, bo to dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia.

 / Fot. Tomasz Sienicki, CC 3.0

Dlaczego warto rzucić palenie?O tym, że palenie papierosów wywołuje liczne choroby wie każde dziecko. Mimo to, nawet najmłodsi sięgają czasem po papierosy. Na ogół "dla szpanu", żeby pokazać, że jest się fajnym.

Tymczasem skutki palenia są tragiczne.

Po pierwsze - nowotwory. Część palaczy prędzej czy później dowiaduje się, że ma raka płuc. To głównie z tą chorobą kojarzy nam się palenie, ale uwaga, to nie jedyny nowotwór, który może powstać wskutek palenia. U palaczy występują również różne odmiany raka (kolejność zgodna z częstotliwością występowania): krtani, gardła, przełyku, skóry, nerek, pęcherza moczowego, trzustki. Rzadko, ale również, skutkiem palenia są nowotwory żołądka, wątroby i krwi.

Nowotwór to nie jedyna choroba, jaka może nas spotkać po latach palenia. Papierosy wywołują również liczne choroby m.in. układu krążenia (choroba niedokrwienna serca, która może prowadzić do zwału, nadciśnienie, miażdżyca, tętniaki), układu oddechowego (przewlekłe choroby płuc, zapalenie płuc, które może prowadzić do gruźlicy), układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy) oraz układu nerwowego (pogorszenie koncentracji, bóle głowy, zaburzenia snu).

Palenie wiąże się również z wieloma problemami skórnymi. Już na pierwszy rzut oka łatwo nam rozróżnić osobę palącą od niepalącej. Palacz ma tzw. "twarz tytoniową": jego cera jest szara, pozbawiona blasku, sucha i pomarszczona. Znacząca większość palaczy ma również zabarwione na żółto zęby i paznokcie.

Palenie jest szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży. Grozi m.in. licznymi powikłaniami ciąży, a u dziecka chorobami czy opóźnieniem rozwoju psychofizycznego oraz trudnościami wychowawczymi w późniejszym okresie.

Papierosy wpływają także na sprawność seksualną. U mężczyzn palenie powoduje zaburzenia potencji, a u kobiet zmniejsza płodność i przyspiesza okres menopauzy.

Jakie są korzyści z rzucenia palenia i o tym jak rzucić ------->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Mógłbym opisać swoja historie rzucenia palenia tytoniu . Walczyłem z tym nałogiem cały rok , aż zrozumiałem ani jednego więcej , i od tej pory mam pełne zwycięstwo nad nikotyna, . Ale nabawiłem się nałogu słodyczy . Gdy widzę słodycze to kwiczę , a oczy mi Świca, jak znicze .! Pozdrawiam wszystkich którzy walczą z tym wstrętnym nałogiem , nie cierpię zapachu papierosów.! Ale słodycze lubię tylko często nie panuje nad umiarem ich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.