Facebook Google+ Twitter

15. rocznica obalenia rządu Olszewskiego

Dzisiaj w budynku Sejmu z udziałem premiera Kaczyńskiego odbyła się uroczysta konferencja z okazji 15 rocznicy obalenia rządu Jana Olszewskiego. W czerwcu 1992 roku, po powstaniu słynnej listy Macierewicza, Sejm odwołał rząd Jana Olszewskiego

27 października 1991 roku odbyły się pierwsze naprawdę wolne wybory parlamentarne. Ze względu na brak progu procentowego przyniosły one wyjątkowe rozdrobnienie parlamentarne. W Sejmie znalazło się ponad 20 ugrupowań, w tym Partia Przyjaciół Piwa.

23 grudnia 1991 roku Sejm powołał rząd Jana Olszewskiego, adwokata, który w czasach PRL-u często bronił antykomunistycznych dysydentów.

28 maja 1992 roku na wniosek posła Unii Polityki Realnej Janusza Korwina-Mikke Sejm przyjął uchwałę, która zobowiązywała ministra spraw wewnętrznych RP (był nim wówczas Antoni Macierewicz) "do podania do dnia 6 czerwca 1992 roku pełnej informacji na temat urzędników państwowych od szczebla wojewody wzwyż, a także senatorów i posłów; do dwóch miesięcy - sędziów, prokuratorów, adwokatów oraz do 6 miesięcy - radnych gminnych i członków zarządów gmin - będących współpracownikami UB i SB w latach 1945-1990". 186 posłów głosowało za przyjęciem tej uchwały, 15 przeciw, 32 wstrzymało się od głosu. Posłowie Unii Demokratycznej zbojkotowali to głosowanie, chcąc w ten sposób zapobiec przyjęciu przez Sejm uchwały. Na drugi dzień grupa parlamentarzystów (głównie z UD) zaskarżyła przyjętą przez Sejm uchwałę do Trybunału Konstytucyjnego oraz złożyła wniosek o dymisję rządu Jana Olszewskiego.

Wałęsa, który stanął po stronie UD, poparł w pełni propozycję odwołania rządu Olszewskiego i zaproponował młodemu, niedoświadczonemu politykowi z PSL - Waldemarowi Pawlakowi utworzenie nowego rządu. Jego brak kompetencji i marionetkowy (wobec Wałęsy) charakter stały się później tematem popularnej piosenki "Panie Waldku, Pan się nie boi..."

Jan Olszewski / Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski4 czerwca 1992 roku minister Macierewicz, realizując uchwałę Sejmu, przekazał jego prezydium informacje o 64 posłach, senatorach, ministrach, sekretarzach stanu, których nazwiska były wymienione w dokumentach MSW jako tajnych współpracowników SB. Osobno prezydentowi, premierowi i marszałkom Sejmu i Senatu została przekazana tego typu informacja o Prezydencie RP i ówczesnym Marszałku Sejmu. Gdy Lech Wałęsa został poinformowany, że on sam znajduje się na tej liście, wystosował natychmiast list do Sejmu, w którym domagał się "natychmiastowego odwołania pana Jana Olszewskiego ze stanowiska prezesa Rady Ministrów". W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku Sejm odwołał rząd Olszewskiego (stosunkiem głosów 273 do 119, od głosu wstrzymało się 33 posłów).

6 czerwca Adam Michnik pisał w "Gazecie Wyborczej": - Dobrze się tedy stało, że prezydent zareagował w trybie nagłym i nadzwyczajnym, ...archiwa (SB) powinny zostać na 50 lat zapieczętowane....

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że Michnik nieco wcześniej - od kwietnia do czerwca 1990 roku uzyskał możliwość przeglądania dokumentów SB. Jakub Karpiński tak o tym później pisał: "Niestety nie jest wiadome publicznie, co Michnik i inni członkowie tej komisji znaleźli w archiwach MSW i co skłoniło redaktora 'Gazety Wyborczej' do skrajnie emocjonalnego, negatywnego stosunku do sprawy lustracji".

Dzisiaj w Sejmie wspominano tamte wydarzenia - konkluzje były jednoznaczne - rząd Olszewskiego został obalony, gdyż przeciwnicy lustracji obawiali się ujawnienia nazwisk tajnych współpracowników SB, przez 15 lat udawało się wstrzymywać proces lustracji, a po 15 latach - decyzja Trybunału Konstytucyjnego nawet naukowców i dziennikarzy pozbawiła możliwości prowadzenia badań w IPN.

PS jutro, tj. w poniedziałek w programie 1 TVP, o godz.22:40 zaprezentowany zostanie film "Nocna zmiana" nt. opisanych wyżej wydarzeń.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Piotr
  • Piotr
  • 17.03.2012 12:19

Odwołali jedyny uczciwy rząd, ponieważ przeszkadzał on w interesach kolegów największej bandy złodzieji w POLSCE !!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

przedmiotem sporu wśród kręgów zblizonych do Wałęsy lub dawnej UD

Komentarz został ukrytyrozwiń

"rząd Olszewskiego został obalony, gdyż przeciwnicy lustracji obawiali się ujawnienia nazwisk tajnych współpracowników SB" - ta hipoteza jest po latach nadal przedmiotem sporu, o czym warto pamietać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z poprzednikami. A za artykuł daję plusa, – jeżeli ktoś nie zna tych wydarzeń (a uwierzcie, że są tacy), to tekst bardzo dobrze nakreśla to, co się wówczas stało i dlaczego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najznakomitsze nasze rocznice dotyczą klęsk i niepowodzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę Marku, gdyby nie obalono Olszewskiego żylibyśmy w zupełnie innym kraju. Lepszym. Być może nie przytrafił by nam się taki Kwaśniewski czy Miller... Ehhh

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.