Facebook Google+ Twitter

15 sierpnia - Święto Matki Boskiej Zielnej

W Polsce i w innych europejskich krajach, 15 sierpnia obchodzony jest jako dzień Wniebowstąpienia a także jako święto plonów, które często połączone jest z dożynkami. Święto to nawiązuje do starej tradycji uroczystości Matki Boskiej Zielnej.

 / Fot. Isabella DegenPrawdopodobnie tradycja tego święta sięga źródeł epoki antycznej, już wtedy w połowie sierpnia, a dokładnie 13 sierpnia czczono dzień bogini Diany, obchodząc go jako święto – patronki pól i lasów. Również pogańscy Słowianie tego dnia składali swoim bóstwom ofiary płodów ziemi. W kościele chrześcijańskim Wniebowstąpienie ma starą tradycję, bo już od VI wieku naszej ery obchodzono uroczyście ten dzień. Dawne zwyczaje nakazywały w każdym kościele święcić bukiety zielne i wieńce.

Zioła o właściwościach leczniczych układano w wiązanki. W bukietach musiały się znaleźć: bylica, dziurawiec, piołun, macierzanka, dziewanna i wrotycz. Do dnia dzisiejszego zioła te maja zastosowanie w medycynie naturalnej i są bardzo cenione. Przygotowywano także bukiety ze zwykłych kwiatów ogrodowych, które mają również właściwości lecznicze, wchodziły tu w skład zwykłe nagietki, malwy, makówki, wiązki lnu czy konopi i kłosy zboża. Tym roślinom oprócz leczniczych właściwości przypisywano magiczne działanie.

Poświęcone bukiety miały przez cały rok chronić ludzi i zwierzęta przed wszelkim złem, szkodnikami, robactwem, burzami i piorunami. Czasem zostawiano je przy zaoranym polu, by czarodziejskie moce zwalczyły larwy i robactwo. W domu bukiety umieszczano na widocznym miejscu, lub za świętym obrazem czy krzyżem. Sama obecność tych ziół odpędzała nieszczęścia i złe duchy. Maryjne bukiety miały duże zastosowanie w odczynianiu uroków. Dymem z ziół okadzano izby, zwierzęta i pomieszczenia gospodarcze. Wiązanki ziół wkładano pod fundamenty nowo budowanych domów. Starych bukietów nigdy nie wyrzucano, tylko palono a popiół rozrzucano po polach. / Fot. Isabella Degen

W wielu regionach Polski święto Wniebowstąpienia łączono z dożynkami. Przynoszono wtedy do kościoła wieńce ze zbóż i zioła. Dzisiaj te zwyczaje powoli odchodzą z tradycji. Największe uroczystości w tym dniu odbywają się w Częstochowie na Jasnej Górze oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Święto Wniebowstąpienia łączy elementy religii chrześcijańskiej oraz starych obrzędów prasłowiańskich i wierzeń ludowych, udowadniając tym nierozerwalny związek człowieka z naturą. Dlatego warto pamiętać o tym święcie i zaopatrzyć się w symboliczny bukiecik ziół lub też wspomnianych ogrodowych kwiatów.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Artykuł naprawdę bezstronny, z próbą poszukiwania antycznych korzeni - co się autorce artykułu bardzo chwali! Ale już inaczej w komentarzach... Polska medialna dzisiejsza...bardzo "bogobojna", niestety.

I bez podkreślania roli obu Kościołów: katolickiego i prawosławnego by się nie obeszło, szkoda!... Do nauki i rozumu jeszcze bardzo daleko: Cyryl I grozi maszkarą Z.S.R.R., ale to mu wcale nie przeszkadza wtrącić "Pussy Riot" do więzienia! W końcu w tym systemie się wychował. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
  • Henryk
  • 17.08.2012 05:09

Zrobiłem błąd,oczywiście" z Inkwizycją" powinno być napisane. Podkreślanie w tym artykule o Matce Najświętszej o istnieniu Świętej Inkwizycji jest wielkim zgrzytem w porównaniu z tym pięknym artykułem i komentarzami na poziomie. Ale są osoby,które wszystko muszą popsuć,gdyż wiara i religia " kłuje ich w oko".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk
  • Henryk
  • 17.08.2012 05:04

Matka Chrystusa była wyznawczynią judaizmu i nie miała nic wspólnego z kościołem jakimkolwiek i nie miała nic wspólnego z Inkwizyzją i paleniem ludzi na stosie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto wstąpić do Nieborowa koło Łowicza. Można zobaczyć w oryginale co uprawiali zakonnicy? Pokrywa się w całości z opisem autorki zestaw ziół. A po drodze do Nieborowa proszę zatrzymać się w Arkady. Właśnie wczoraj odbył się tam zjazd "Czarownic", które dawniej za zajmowanie się nauką były palone przez Świętą Inkwizycję na stosie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 16.08.2012 00:06

To piękny artykuł i piękny jest ten wiersz,który dla nas napisała autorka. Tak,właśnie,dzisiaj jest i święto maryjne-Matki Boskiej Zielnej a także ustalone póżniej przez kościół Wniebowzięcie NMP a także święto Wojska Polskiego,które obchodzimy po wojnie dopiero od 1991r. Odparcie nawałnicy bolszewickiej,która szła nie tylko na Warszawę ale i na całą Europę Zachodnią. I wtedy nastąpił także tzw. Cud nad Wisłą. Chmury ułożyły się,według tradycyjnego przekazu na kształt wizerunku Matki Bożej. Miało to podziałać deprymująco na wrogie wojska,które znacznie liczebnie przewyższały nasze i doprowadzić do zwycięstwa nad bolszewikami.Do dzisiaj wielu wojskowych czci Matkę Bożą i odwiedza ją w corocznych pielgrzymkach,tak,jak dziś na Jasną Górę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mój mały akcent poetycki :

matka boska zielna
snuje się wśród łąk i pól
z różańcem jagód
wieńcem zboża na głowie
w ręku ma świeży bukiet ziół

Komentarz został ukrytyrozwiń
ania sikora
  • ania sikora
  • 15.08.2012 11:22

Ludzie nie rozumieja,ze wiary w Boga nigdy nie za duzo,bo wszystko co fdobre laczy sie z Bogiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Patryk Kozak i @ Andrzej Przybylski. Dziekuję za dokładną informację, nawet nie wiedziałm iż to podwójne święto :) Pozdrawiam pięknie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawdziłem dokładnie, dzień ustawowo wolny od pracy jest z okazji Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, jak i z okazji Święta Wojska Polskiego. Czyli dwa święta, jeden wolny dzień:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Patryk Kozak. Nawet nie wiedziałm, że to tez święto Wojska Polskiego - myślałm że to żart ? Widocznie jak jest procesja w kościele to i dla obywateli musi być parada wojskowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.