Facebook Google+ Twitter

15 sierpnia - Święto Matki Boskiej Zielnej

W Polsce i w innych europejskich krajach, 15 sierpnia obchodzony jest jako dzień Wniebowstąpienia a także jako święto plonów, które często połączone jest z dożynkami. Święto to nawiązuje do starej tradycji uroczystości Matki Boskiej Zielnej.

 / Fot. Isabella DegenPrawdopodobnie tradycja tego święta sięga źródeł epoki antycznej, już wtedy w połowie sierpnia, a dokładnie 13 sierpnia czczono dzień bogini Diany, obchodząc go jako święto – patronki pól i lasów. Również pogańscy Słowianie tego dnia składali swoim bóstwom ofiary płodów ziemi. W kościele chrześcijańskim Wniebowstąpienie ma starą tradycję, bo już od VI wieku naszej ery obchodzono uroczyście ten dzień. Dawne zwyczaje nakazywały w każdym kościele święcić bukiety zielne i wieńce.

Zioła o właściwościach leczniczych układano w wiązanki. W bukietach musiały się znaleźć: bylica, dziurawiec, piołun, macierzanka, dziewanna i wrotycz. Do dnia dzisiejszego zioła te maja zastosowanie w medycynie naturalnej i są bardzo cenione. Przygotowywano także bukiety ze zwykłych kwiatów ogrodowych, które mają również właściwości lecznicze, wchodziły tu w skład zwykłe nagietki, malwy, makówki, wiązki lnu czy konopi i kłosy zboża. Tym roślinom oprócz leczniczych właściwości przypisywano magiczne działanie.

Poświęcone bukiety miały przez cały rok chronić ludzi i zwierzęta przed wszelkim złem, szkodnikami, robactwem, burzami i piorunami. Czasem zostawiano je przy zaoranym polu, by czarodziejskie moce zwalczyły larwy i robactwo. W domu bukiety umieszczano na widocznym miejscu, lub za świętym obrazem czy krzyżem. Sama obecność tych ziół odpędzała nieszczęścia i złe duchy. Maryjne bukiety miały duże zastosowanie w odczynianiu uroków. Dymem z ziół okadzano izby, zwierzęta i pomieszczenia gospodarcze. Wiązanki ziół wkładano pod fundamenty nowo budowanych domów. Starych bukietów nigdy nie wyrzucano, tylko palono a popiół rozrzucano po polach. / Fot. Isabella Degen

W wielu regionach Polski święto Wniebowstąpienia łączono z dożynkami. Przynoszono wtedy do kościoła wieńce ze zbóż i zioła. Dzisiaj te zwyczaje powoli odchodzą z tradycji. Największe uroczystości w tym dniu odbywają się w Częstochowie na Jasnej Górze oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Święto Wniebowstąpienia łączy elementy religii chrześcijańskiej oraz starych obrzędów prasłowiańskich i wierzeń ludowych, udowadniając tym nierozerwalny związek człowieka z naturą. Dlatego warto pamiętać o tym święcie i zaopatrzyć się w symboliczny bukiecik ziół lub też wspomnianych ogrodowych kwiatów.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Zielarka
  • Zielarka
  • 14.08.2012 15:39

Piękne to święto i takie pachnące, u mnie zawsze stoi wielki bukiet ziół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.