Facebook Google+ Twitter

"15 sierpnia to długi weekend". Nie wiemy, jakie to święto

Z okazji świąt państwowych lub religijnych Polacy uwielbiają brać jeden lub dwa dni wolnego w pracy i robić sobie tzw. długi weekend. Coraz częściej stają się one okazją do wyjazdu na urlop, przez co zapominamy o świątecznych tradycjach.

Figura Matki Bożej Wniebowziętej podczas procesji Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej / Fot. Wikimedia Commons/Maciek.malecOdkąd 15 sierpnia ustanowiono świętem państwowym, większość firm, zakładów pracy i sklepów jest zamkniętych. W tym roku Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypada w czwartek, co daje idealną okazję do stworzenia kolejnego długiego weekendu. Wystarczy wziąć wolne w pracy w piątek, aby cieszyć się czterema dniami na urlopie. Ci, którzy chcą wyjechać na dłużej, załatwiają sobie nawet 4 dni wolnego, co daje im aż 9 dni odpoczynku.

Święto pretekstem do urlopu


Jakie podejście mają Polacy do świąt i związanych z nimi długich weekendów? Od kilku lat wiele osób nie obchodzi katolickich świąt Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Bożego Ciała czy państwowego Święta Niepodległości. Te daty to dla nich kolejna okazja na wzięcie wolnego dnia w pracy lub pretekst do dłuższego wyjazdu.

Na pytanie, jakie święto obchodzimy w czwartek, przechodnie na krakowskim Rynku wymyślali różne odpowiedzi. Dla jednych było to ważne święto twierdzili, że w tym dniu pójdą do kościoła na mszę, inni nie wiedzieli nawet jak dokładnie nazwać ten dzień. Wiele z nich potraktowało datę jako początek długiego weekendu.

-15 sierpnia obchodzimy Wniebowzięcie Maryi Panny, Matki Bożej Zielnej i Dzień Wojska Polskiego -wymienia jednym tchem pani Alicja. - U nas, na wsi, w tym dniu zawsze święciliśmy zioła, plony i kwiaty.

Sierpień to przecież czas dożynek i ludowych obrzędów związanych z zakończeniem żniw. Na wsiach organizowane są w tym dniu festyny. W miastach święci się na rynkach i w kościołach bukiety kwiatów i ziół. Część osób pamięta o starej tradycji, co pokazują chociażby tłumy na Jasnej Górze i w kalwarii Zebrzydowskiej.

- Co roku chodzimy z córką święcić bukiet kwiatów, które wcześniej córka zbiera. To taka ładna tradycja. Potem idziemy na spacer z rodziną na rynek albo na bulwary wiślane - odpowiada pani Małgorzata, trzymając za rękę małą córeczkę.

-Święto? Nie wiem, nie obchodzę świąt, nie jestem zbyt religijny. Chyba Matki Bożej to jest. Ważne, że w pracy wolne to może pojadę nad wodę albo basen - odpowiada pan Krzysztof.

Marzenia na długi weekend


Sierpniowy długi weekend nie jest tak popularny jak majówka, bo wypada w okresie wakacyjnym. Polacy jednak chętnie wyjeżdżają. Dokąd? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Deutsche Bank PBC, aż 26 proc. ankietowanych najchętniej wybrałoby się na wycieczkę objazdową ze zwiedzaniem. Niewiele mniej, bo 21 proc. mogłoby spędzić te kilka dni w swoim domku letniskowym poza miastem, a 16 proc. we własnym domu. Na kolejnych miejscach jest pobyt w hotelu zagranicą – 13 proc., zaś 9,8 proc. ankietowanych spędziłoby urlop w hotelu bądź pensjonacie w Polsce, a 8,8 proc. osób na kempingu.

Urlopowa rzeczywistość


Skoro nie każdy czuje się związany z religijnym aspektem święta z 15 sierpnia, to dla większości jest to świetna okazja do wyjazdów na wieś, nad wodę, w góry, a nawet za granicę.

- W tym roku zamierzam spędzić długi weekend na mojej działce, tak jak wszystkie wolne dni latem. Mamy z żoną ładny domek, przyjaciół obok, no i trzeba podlać nasze warzywa -odpowiada pan Mirosław. Ogródki działkowe czy domki letniskowe to w Polsce nadal bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu.

Zupełnie inne plany ma pani Iwona, która skorzystała z możliwości wzięcia kilku dni wolnego i wydłużenia sobie urlopu. Odpowiada, że kupiła wycieczkę do Turcji i razem z rodziną zamierzają przez cały tydzień leżeć na plaży. Pracownicy biur podróży potwierdzają, że wczasy za granicą cieszą się dużym powodzeniem. Turyści chętnie wybierają również wycieczki objazdowe, polegające na zwiedzaniu różnych miast. Przeważnie rozpoczynają się one 14 bądź 15 sierpnia i kończą po czterech lub pięciu dniach.

Ci, którzy nie zdążyli zarezerwować sobie pokoi na długi weekend, mogą mieć z tym problem. Po kilku telefonach do różnych hoteli czy pensjonatów w górach odpowiedź jest jedna - brak wolnych miejsc. Często decyduje także długość pobytu, bo właściciele wolą przyjąć gości na cztery dni lub tydzień niż tylko na dwa lub trzy dni.

Znajdzie się też taka część Polaków, która nie uznaje długich weekendów i świąt lub po prostu spędzi je w pracy. W końcu to świetny czas dla turystów, a ktoś ich przecież musi obsłużyć. Kelnerzy, obsługa hotelowa czy sprzedawcy pamiątek mają pełne ręce roboty. Są również tacy, którzy wolą zostać w domu.

- Długi weekend? Przecież tylko czwartek wolny. Nie uznaję takich wymysłów i pewnie spędzę go w domu przed telewizorem -kategorycznie odpowiada pan Piotr, zdziwiony, że znowu jest mowa o wolnych dniach.

Matematyka w kalendarzu


W tym roku kalendarz obfituje w długie weekendy. Mieliśmy tradycyjną, pięciodniową majówkę, którą niektórzy wydłużali aż do tygodnia. W 2013 czeka nas jeszcze Dzień Wszystkich Świętych w piątek oraz Święto Niepodległości w poniedziałek. Uwielbiane przez Polaków określenie "długi weekend" funkcjonuje od połowy lat 70., z powodu wprowadzenia wtedy jednej, wolnej soboty w miesiącu.

Będzie ciepło i słonecznie


W sierpniowy długi weekend synoptycy zapowiadają od 23 do 28 stopni. Nad przeważającą częścią kraju ma być słonecznie. Nie pozostaje więc nic innego, jak zaplanować sobie krótki wyjazd i cieszyć się piękna pogodą, nie zapominając przy tym o tradycyjnych obchodach święta z 15 sierpnia. Może przed wyjazdem niektórzy przeznaczą chwilę czasu, aby pójść do kościoła, na święcenie ziół lub obejrzeć lokalne obchody święta Wojska Polskiego.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.