Facebook Google+ Twitter

15 września rozpocznie się 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. O Złote Lwy powalczy 13 filmów

15 września rozpocznie się 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. W tym roku o Złote Lwy powalczy 13 filmów, w tym sześć premierowych. Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma Sylwester Chęciński.

 / Fot. Tomasz Bołt/PolskapresseW tym roku po raz kolejny zmieniono nazwę festiwalu. Nosi on nazwę Festiwal Filmowy w Gdyni. Wcześniej był to Gdynia Film Festival, a do 2011 r. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jury konkursu głównego składa się z dziewięciu członków. Są to: Ryszard Bugajski (przewodniczący), Alexandru Baciu, Tom Davia, Maggie Lee, Grzegorz Łoszewski, Maria Sadowska, Omar Sangare, Olga Tokarczuk i Małgorzata Zajączkowska.

W konkursie głównym o Złote Lwy powalczy 13 filmów: "Zbliżenia" (reż. Magdalena Piekorz), "Bogowie" (reż. Łukasz Palkowski), "Jack Strong" (reż. Władysław Pasikowski), "Jeziorak" (reż. Michał Otłowski), "Miasto' 44" (reż. Jan Komasa), "Obietnica" (reż. Anna Kazejak), "Obywatel" (reż. Jerzy Stuhr), "Pod Mocnym Aniołem" (reż. Wojciech Smarzowski), "Onirica - Psie Pole" (reż. Lech Majewski), "Sąsiady" (reż. Grzegorz Królikiewicz), "Kebab i Horoskop" (reż. Grzegorz Jaroszuk), "Fotograf" (reż. Waldemar Krzystek) i "Hardkor disko" (reż. Krzysztof Skonieczny). Sześć z nich to obrazy premierowe.

W ramach festiwalu odbędzie się również Konkurs Młodego Kina. 25 produkcji rywalizować będzie o Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film. Przyznana zostanie również nagroda specjalna - podaje e-tatr.pl. Przewodniczącą jury jest Magdalena Łazarkiewicz. 12 filmów widzowie festiwalu zobaczą w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego.

Festiwal Filmowy w Gdyni potrwa do 20 września. W tym mieście organizowany jest od 1987 r. Wcześniej, w latach 1974-1986 odbywał się w Gdańsku. W ubiegłym roku laureatem konkursu został Paweł Pawlikowski, reżyser filmu "Ida". 2 lata temu nagrodzono Agnieszkę Holland za obraz "W ciemności".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.