Facebook Google+ Twitter

15-lecie Tańca Wampirów Romana Polańskiego

4 października 2012 roku w Theater des Westens w Berlinie odbyła się uroczysta gala zorganizowana przez Stage Entertainment z okazji 15-lecia musicalu "Taniec Wampirów" w reżyserii Romana Polańskiego oraz z udziałem aktora Jerzego Jeszke.

"Taniec Wampirów" (tytuł oryginalny niem. Tanz der Vampire, ang. Dance of the Vampires) to musical na kanwie filmu Romana Polańskiego "Nieustraszeni pogromcy wampirów" z 1967 roku. Jego prapremiera odbyła się w Wiedniu 4 października, 15 lat temu. Muzykę skomponował Jim Steinman, zaś autorem libretta jest Michael Kunze. Asystentem reżysera jest Cornelius Baltus. Musical produkowany przez Stage Entertainment (Joop van den Ende) gościł na całym świecie od Broadwayu po Japonię, a obejrzało go blisko 7 mln widzów i zdobył wiele nagród przyznawanych przez środowisko teatralne.


Ważnymi do odnotowania polskimi akcentami tej megaprodukcji Stage Entertainment (Joop van den Ende) są postaci światowej sławy reżysera Romana Polańskiego oraz występującego w jednej z głównych ról Jerzego Jeszke.

Twórczość Polańskiego to ciągłe zmaganie z własną estetyką zarówno w filmie, jak i teatrze, a także łączenie tych światów. Ewoluował on sięgając po kolei po wszystkie gatunki i stylistyki w filmie i teatrze. O możliwość grania u niego zabiegają najwięksi aktorzy na świecie. Jego filmy znane są powszechnie, mniej znane są sztuki na deskach teatrów, aczkolwiek także owiane sukcesem. Wystawiał on na West Endzie, Broadwayu, w Zürichu, Berlinie, Paryżu, Mediolanie, Warszawie. Polański to także aktor. Pierwszą role zagrał jako nastolatek u Andrzeja Wajdy. Polański reżyserował też operę. Tu droga krzyżuje się z Jerzym Jeszke przy "Opowieścich Hoffmana" Offenbacha w paryskiej Opéra Bastille w 1992 roku. W 1997 roku Polański planuje wystawienie "Tańca Wampirów". Do głównej roli Chagala, żydowskiego karczmarza, światowy casting w Wiedniu w 1997 roku wygrywa Jeszke. Aczkolwiek w tym samym czasie występował on w "Les Miserables" i "The Phantom of the Opera", po wygranych castingach zorganizowanych przez guru światowego musicalu Camerona Mackintosha w Londynie oraz na Broadwayu. Nie udało się producentom dojść do porozumienia i Jeszke dalej grał Jeana Valjeana oraz Phantoma. Natomiast po gościnnym występie Jeszke w Teatrze Roma w "Miss Saigon" w 2002 roku, Roman Polański zaproponował Jerzemu Jeszke występ w jego nowej produkcji w Hamburgu. Współpraca tych dwóch artystów trwa już od wielu lat. Jeszke interpretował rolę Chagala ponad dwa tysiące razy. Na jego prośbę, reżyser Roman Polański wplótł polskie wątki do spektaklu, np. "Idźcie do diabła".

Polański wspominał: "Mam nosa do dobrych aktorów. Zawsze imponowało mi, że mogę pokazać na świecie, że w Polsce mamy zdolnych ludzi. Długo czekałem na tak dobrego Chagala."

backstage / Fot. fot. jerzyjeszke.comZ całą pewnością kolejny raz Polański i Jeszke godnie reprezentowali Polskę na arenie międzynarodowej. Oboje zapowiedzieli - co też łatwo zauważyć w ich kolejnych projektach - że na emeryturę się nie wybierają. Wyróżnienie i docenienie "Tańca Wampirów" to kolejny krok w Berlinie, od zauważenia tam filmu "Nóż w wodzie" w 1965 roku, poprzez Srebrnego Niedźwiedzia w 2010 roku. Reżyser ma ogromne poczucie humoru i dystans. Na pytanie dziennikarki, czy stworzył "Taniec Wampirów", bo boi się wampirów odpowiedział, że przecież to jest zabawa. Polański lubi absurdalny aspekt życia, teatr absurdu.

obsada / Fot. fot. jerzyjeszke.comJeszke po raz kolejny występował na gali musicalowej. Poprzednio w Londynie na gali zorganizowanej przez Camerona Mackintosha z okazji 10-lecia musicalu "Les Miserables" w Royal Albert Hall. Na Broadwayu występował przed oryginalnymi producentami Andrew L.Webberem i Haroldem Prince przy okazji "The Phantom of the Opera". Polski aktor i wokalista pokazał profesjonalizm i wielki artyzm polskiej szkoły teatralnej, który publiczność doceniła brawami a twórcy musicalu słowami: "Brawo Jurek" - Roman Polański, "Jerzy Jeszke, dobrze znany, renomowany i sławny" - Cornelius Baltus (asystent Polańskiego - przyp. aut.)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.