Facebook Google+ Twitter

15-letni więzień Guantanamo. Za młody na grzech?

W 2002 roku, w wieku 15 lat został schwytany przez Amerykanów w Afganistanie i umieszczony w obozie jenieckim w Guantanamo. Omar Khadir - wczoraj, po ośmiu latach w niewoli, odbyła się jego pierwsza rozprawa.

Omar Khadir w wieku 14 lat. / Fot. Khadr family, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Omar_Khadr_-_PD-Family-released.jpgOmar urodził się w Kanadzie jako piąte dziecko muzułmańskiej rodziny Khadr. Dziś ma 23 lata. Z uwagi na przeświadczenie jego rodziców, że ich syn musi wyrosnąć na porządnego muzułmanina, Omar swoje dzieciństwo spędzał na przemian - w kanadyjskim Toronto i w pakistańskim Peszawarze, skąd pochodził jego ojciec. I to ojciec właśnie - Ahmed Khadr - miał największy wówczas wpływ na swojego syna.

W 1995 roku Ahmed Khadr został aresztowany w związku z zamachem bombowym na egipską ambasadę w Pakistanie. Posądzono go o finansowanie zamachu i zamknięto w areszcie, w wyniku czego wszczął strajk głodowy, po czym został przeniesiony do szpitala. Jego syn - Omar spędził z nim każdą kolejną noc, sypiając na podłodze, tuż przy jego łóżku.

Rok później, 10-letni Omar wraz z całą rodziną przeprowadził się do miasta Dżalalabat w Afganistanie, gdzie jego ojciec zajmował ważne stanowisko w jednej z pozarządowych organizacji. Ojciec często zabierał swojego syna na wizyty w obozie Osamy Bin Ladena, gdzie młody Omar bawił się z jego dziećmi.

Tuż po atakach na Nowy Jork i Waszyngton, z 11 września 2001 roku, chcąc uniknąć amerykańskich bombardowań, ojciec Khadra postanowił przenieść swoją rodzinę do gór na pograniczu Afganistanu i Pakistanu. Tam 14-letni wówczas Omar poprosił rodziców o pozwolenie na przystąpienie do grupy młodych mężczyzn powiązanych z jednym z przywódców Al-Kaidy. Pomimo protestów ze strony matki Omara, jego ojciec wyraził przyzwolenie. Tak Omar stał się jednym z terrorystów.

Amerykańscy żołnierze udzielający pomocy medycznej rannemu Omarowi. / Fot. US Army, http://en.wikipedia.org/wiki/File:Uncropped_Medical_Treatment_of_Omar_Khadr.JPGSąd ostateczny

Omar został najmłodszym więźniem amerykańskiej bazy w Guantanamo, kiedy w 2002 roku, w wieku 15 lat, został schwytany przez amerykańskich żołnierzy w Afganistanie i odesłany do więzienia na Kubie, gdzie bez wyroku sądowego przetrzymywany jest do dziś.

Omarowi postawiono m.in. zarzuty współpracy z Al-Kaidą oraz zabójstwa żołnierza, podczas akcji amerykańskich sił specjalnych w 2002 roku w Afganistanie. Zdaniem wojskowych śledczych, amerykański żołnierz zginął w wyniku eksplozji granatu, który miał być rzucony właśnie przez Omara.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie możemy oczekiwać od Amerykanów stosowania norm i rozwiązań przyjętych w Arabii Saudyjskiej, albo w krajach, gdzie za zdradę męża kobieta może zostać ukamienowana...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co Pan szanowny Tomasz sądzi o kulturze Islamu i pojęciu dorosłości w tym kręgu? W Arabi Saudyjskiej jego równolatek za zabójstwo juz by nie żył!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe spojrzenie5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.