Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

44537 miejsce

16 najbardziej pamiętnych transmisji TV na świecie. Część 1

Relacje na żywo z wielu ważnych wydarzeń sportowych czy politycznych są codziennością współczesnej telewizji. Warto przyjrzeć się kilku z nich, tym, które najbardziej zapadły w pamięć światowej publiczności. W pierwszej części miejsca od 16. do 9.

16. Pierwszy raz "Fuck" na żywo w TV - 13 listopada 1965 r.
Angielskie przekleństwo pojawia się dziś praktycznie w każdej hollywoodzkiej produkcji i w wielu programach telewizyjnych zza oceanem. Jednak kilkadziesiąt lat tamu świat szklanego ekranu rządził się całkowicie innymi prawami. Wszelkie pojawiające się w telewizji opinie były bardzo wyważone i zwracano szczególną uwagę na elokwencję gości. Za taką osobę był uważany brytyjski pisarz i krytyk, Kenneth Tynan. Ale jego występ w programie satyrycznym pod tytułem BBC-3 w dniu 13 listopada 1965 r. przysporzył mu więcej kłopotów niż popularności. A to za sprawą użycia słowa "fuck" użytego w kontekście nomen omen cenzury w telewizji. Realizatorzy brytyjskiej telewizji publicznej zrezygnowali z występów krytyka, a on sam przeszedł do historii jako pierwsza osoba, która na żywo w TV powiedziała "fuck".

Elżbieta II podczas koronacji na królową Zjednoczonego Królestwa (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Queen_Elizabeth_II_-_1953-Dress.JPG) / Fot. Associated Press15. Koronacja Elżbiety II - 2 czerwca 1953 r.
Jedno z najważniejszych wydarzeń na Wyspach Brytyjskich w ubiegłym stuleciu, było zarazem pierwszą tak powszechną transmisją telewizyjną. Warto przypomnieć, że koronacja jej ojca Jerzego VI była szeroko relacjonowana na żywo w radiu, a tylko 10 tys. szczęśliwców mogło zobaczyć to wydarzenie na ekranach swoich bardzo rzadkich wówczas telewizorów. Koronacja jego córki była wielkim przedsięwzięciem dla publicznej BBC - szacuje się, że uroczystość w Westmister Abbly na całym świecie obejrzało 20 milionów osób. Na początku lat 50. ubiegłego stulecia była to liczba niewyobrażalna, ale warto zaznaczyć, że w tej liczbie na pewno znalazło się wielu słuchaczy BBC World Service - międzynarodowej rozgłośni nadającej w kilkudziesięciu językach. Mimo to nie ulega wątpliwości, że to właśnie wydarzenie jest traktowane jako kamień milowy w transmisji telewizyjnej nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale i całej Europie.

Zniszczony autobus, główne miejsce dramatu zakładników w Manili (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2010_Manila_hostage_crisis_bus.JPG) / Fot. Sakuradate14. Dramat zakładników w Manili - 23 sierpnia 2010 r.
Tego dnia zwolniony ze służby były policjant, Ronaldo Mendoza, przejął autobus pełen turystów z Hong Kongu. W zamian za uwolnienie 25 zakładników, napastnik zażądał przywrócenia go do pracy. W ciągu 10-godzinnych negocjacji Mendoza wypuścił kobiety, osoby starsze i dzieci. Pertraktacje z napastnikiem niespodziewanie przerwał szturm filipińskich służb specjalnych na autobus. W wyniku źle przeprowadzonej akcji odbijania zakładników, zginęło ośmiu z nich oraz napastnik. Dramatyczne wydarzenia w Manili były transmitowane na żywo przez wszystkie globalne stacje informacyjne czy agencje prasowe. Dzięki temu miliony widzów mogły oglądać, jak filipińskie służby nieudolnie próbowały przejąć kontrolę nad sytuacją.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.