Facebook Google+ Twitter

16 ofiar nawałnicy na Sardynii. Olbia próbuje wracać do życia

Cyklon Kleopatra, który przeszedł przez Sardynię spowodował śmierć 16 osób - informuje "La Repubblica". Lokalne służby uprzedzają, że bilans ofiar może się zwiększyć. Burmistrz Olbii, która ucierpiała najbardziej mówi: Byliśmy przygotowani na złą pogodę, ale w ciągu godziny spadło tyle deszczu, ile zwykle w ciągu pół roku".

 / Fot. PAP/EPANawałnica, która przeszła nad wyspą, miała niespotykane na Sardynii rozmiary. Szef Obrony Cywilnej Franco Gabrielli mówił o 18 ofiarach śmiertelnych i 6 zaginionych, ostatecznie liczba ta wynosi 16 osób zabitych. Jak podaje La Repubblica, straty finansowe są ogromne, bo ulewa zrywała mosty, niszczyła drogi, zalewała domy.

Oberwanie chmury rozpoczęło się w północno-wschodniej Sardynii, a następnie rozprzestrzeniło się na inne obszary wyspy.
Cyklonowi Kleopatra towarzyszyły ulewne deszcze, które spowodowały powodzie i podtopienia.

W rejonie Oristano w zalanym domu znaleziono 64-letnią kobietę. To w tym rejonie Sardynii zniszczenia są największe; doszło do ewakuacji ok. 800 osób. W okolicach Nuoro, także w zalanym domu, zginęła 90-letnia kobieta. W wyniku zawalenia się mostu w Dorgali, zginął policjant, który eskortował karetkę pogotowia. Strażakom udało się uratować trzech jego kolegów. Koło Olbii w samochodzie porwanym przez wodę zginęły matka i córka. Kolejne trzy osoby (mąż, żona, teściowa) zostały znalezione martwe we wnętrzu zalanej furgonetki. W rejonie Arzacheny w prowincji Olbia znaleziono w zalanej suterenie ciała czteroosobowej brazylijskiej rodziny.

Zobacz galerię zdjęć z Sardynii


 / Fot. PAP/EPABurmistrz Olbii w wypowiedzi dla "La Repubblica" mówił, że "Miasto dotknęła prawdziwa "bomba wodna", która runęła z niespotykaną intensywnością. Poinformował, że burza spowodowała wylanie wielu rzek i potoków miejskich. Duże odcinki dróg z osuwisk zapadały się nawet na 50 metrów szerokości. "Nawet w centralnej części miasta woda w niektórych miejscach osiąga 2 metry, dochodząc do 1. piętra". By ratować mieszkańców, zwłaszcza w podeszłym wieku, trzeba było użyć pontonów. Udało się też uratować kilka osób uwięzionych w samochodach częściowo zanurzonych w wodzie.

Szkoły w całym mieście są zamknięte na polecenie burmistrza miasta Olbii. Władze zaapelowały do obywateli, aby nie "zapychali" central alarmowych doniesieniami o niewielkich szkodach.

Komunikacja na terenie całej wyspy jest bardzo utrudniona, a w niektórych regionach niemożliwa. Najgorzej jest w prowincji Nuoro, gdzie wszystkie drogi zostały zniszczone. Nie kursuje część pociągów z powodu podmytych mostów i zerwanej trakcji elektrycznej, która spadła na tory (między Sassari a Giocca). Prom Tirrenia z Civitavecchia do Cagliari pozostał w porcie i wyruszy na Sardynię dopiero dziś, jeśli pogoda się poprawi. Nie działa lotnisko w Cagliari.

Na podstawie dostępnych prognoz przewiduje się, że intensywne opady, którym mogą towarzyszyć burze i silne porywy wiatru dotrą do m. in. do Piemontu, Lazio, Campanii i Apulii . Nie będzie również silna, aby gale wiatry sił Kampania, Molise , Basilicata i Apulii. Alarm powodziowy na Tybrze ogłoszono w Rzymie.

 / Fot. PAP/EPA / Fot. PAP/EPA / Fot. PAP/EPA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wbrew pozorom, które na pewno wykorzystają propagandowo zwolennicy olbrzymich wypłat "na ratowanie klimatu" podobne wydarzenia w basenie śródziemnomorskim miały już miejsce wielokrotnie w przeszłości. Wspomnę tu znacznie bardziej rozszalały żywioł, który w marcu 1914 nawiedził Półwysep Azowski. W wielu miejscach całe wsie i stanice kozackie zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Ludzie próbowali uciekać konno, a nawet lokomotywą, ale i tak dopadł ich tajfun.

Na zdrowy rozum brak ostrzeżenia dla ludności i instytucji przed czymś takim sto lat temu jest w miarę zrozumiały (acz istniał już wtedy tak barometr jak radiotelegraf), natomiast obecnie jest to poniżej krytyki. Zresztą na co dzień możemy się przekonać, że przeważnie nie można uzyskać sprawdzającej się prognozy pogody na dwa tygodnie. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że umieją ją przewidzieć na dwieście lat do przodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.