Facebook Google+ Twitter

16. rocznica katastrofy promu "Jan Heweliusz"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-14 09:40

Mija 16 rocznica katastrofy "Jana Heweliusza". W Świnoujściu o godzinie 12.00 pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza" rodziny ofiar, oraz przedstawiciele władz miasta i branży morskiej złożą kwiaty. Statki cumujące w porcie mają uczcić pamięć ofiar katastrofy dźwiękiem syren okrętowych.

Prom "Jan Heweliusz" zatonął na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia, 14 stycznia 1993 roku. Na pokładzie jednostki znajdowały się 64 osoby. Zginęło 55 osób. Niemieckie i duńskie służby ratownicze uratowały 9 członków załogi. Nie odnaleziono 10 ciał.

Katastrofa była jedną z największych w dziejach polskiej żeglugi handlowej. Wydarzyła się podczas sztormu o sile 12 stopni w skali Beauforta. Mimo że większość osób znajdujących się na pokładzie przeżyła przewrócenie się promu, znaczna część z nich zginęła z zimna, potęgowanego przez silny wiatr i wysokie fale, zalewające wnętrze tratw ratowniczych.

Przyczyny zatonięcia promu badały przez sześć lat Izby Morskie w Szczecinie i Gdyni. Ostatecznie Odwoławcza Izba Morska w Gdyni orzekła, że prom był w złym stanie technicznym, jednak nie dopatrzyła się związku między stanem jednostki a katastrofą. Uznała w związku z tym, że armator promu - spółka Euroafrica - jest niewinny. Izba Morska orzekła też, że jedną z przyczyn tragedii były błędy popełnione przez dowodzącego promem kapitana, który zginął w katastrofie. Orzeczenie zaskarżyło 11 instytucji i osób, w tym wdowa po kapitanie.

Sprawa została skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który w 2005 roku uznał, że Izby Morskie w Szczecinie i Gdyni nie rozpatrzyły sprawy zatonięcia promu w sposób bezstronny. Trybunał przyznał odszkodowania za straty moralne wszystkim krewnym i członkom rodzin ofiar katastrofy promu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.