Facebook Google+ Twitter

16. Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie

Jak co roku na przełomie listopada i grudnia rynek krakowski zmienia swoje oblicze, przypominając turystom zwiedzającym miasto i samym mieszkańcom, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia.

Widok na kieromasze pod Sukiennicami na krakowskim rynku. / Fot. Jacek FilipekOd dziś na Rynku Głównym spotkać można Mikołaja, poczuć zapach jemioły, pierników czy zjeść przysmaki z grilla, rozgrzewając się przy tym jedynym takim w Polsce grzańcem Galicyjskim. Szesnaste Targi Bożonarodzeniowe rozpoczęły się, a kupcy swoimi straganami i kramami wypełnili płytę Rynku Głównego od strony kościółka św. Wojciecha, nawiązując do handlowych tradycji tego miejsca.

Tradycją stało się, że przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia najwcześniej poczynają najmłodsi, wysyłając listy do Świętego Mikołaja.

Baloniki z życzeniami do Św. Mikołaja wzleciały w niebo. / Fot. Jacek Filipek- Święty Mikołaju, wysyłam już teraz ten list, bo chcę byś zdążył zdobyć i przynieść mi lalkę Agatkę z wózkiem i butelką do karmienia - napisała w swoim liściku 5 letnia Ola. Podobnie uczyniły tysiące innych dzieci, których listy przyczepione do baloników poleciały do Laponii.

Zastępca prezydenta Krakowa Kazimierz Bujakowski otwiera 16. Targi Bożonarodzeniowe / Fot. Jacek FilipekNiektórzy dorośli dostali już dziś swoje prezenty, jak np. wielką świąteczną bańkę z zimowym motywem, którą podarowali organizatorzy targów zastępcy prezydenta Krakowa Kazimierzowi Bujakowskiemu. On sam i organizatorzy życzyli wszystkim aby czas na targach był mile spędzony. Uroczystości otwarcia towarzyszył występ Teatru Tańca "Dzieci Krakowa".

Występ dzieci z Teatru Tańca "Dzieci Krakowa". / Fot. Jacek FilipekTegoroczna edycja Targów Bożonarodzeniowych to pięćdziesiąt pięć kiosków handlowych, w których kupcy oferują szeroką gamę świątecznych produktów. Znajdziemy bańki ręcznie malowane, choinkowe ozoby, artykuły pozwalające przyozdobić nasz dom, świąteczne stroiki. Oferta kupców to nie tylko praktyczne wyroby, ale również dobry pomysł na prezent. Wędrując wśród kramów, widziałem wyroby ceramiczne, drewniane, wełniane jak i różnego rodzaju szkło artystyczne, biżuterie, wszelakie pamiątki, pocztówki i kalendarze.

Ceramiczne rękodzieła na jednym z kramów. / Fot. Jacek FilipekOrganizatorzy przygotowali bogaty program w tym roku. Nowością tegorocznych targów jest Targ Warzywny który odbędzie się 1-2 grudnia. Swoje regionalne potrawy i produkty zaprezentują wtedy producenci z Płaskowyżu Proszowickiego (Proszowice, Koniusza, Pałecznica, Radziemice), tańcząc przy tym i śpiewając. W trakcie Targu Warzywnego będzie można zakupić warzywa przygotowane w specjalnie pakowane torebki papierowe z logo Proszowickiego Bukietu Warzyw bądź przeznaczyć je na wsparcie Banku Żywności.

Szóstego grudnia dorożką przyjedzie na Rynek Główny Mikołaj w swoim tradycyjnym biskupim stroju. Na scenie zaprezentują się młodzi artyści z zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Wszystkich oglądających śnieżynki poczęstują ciasteczkami, precelkami i cukierkami. Będzie można zrobić sobie zdjęcie ze Św. Mikołajem przy retro samochodzie Coca Coli.

Dzień później w ramach Międzynarodowego projektu "Mosty Między Miastami" wystąpią artyści z różnych miast europejskich - Berna, Pragi, Bratysławy, Wiednia. Twórcy projektu chcą zbliżyć różne kultury, jak i pogłębić proces integracji europejskiej. Tego dnia również podkrakowska Wieliczka, Zielonki i Jodłownik zaprezentują swój dorobek artystyczny w pokazie obrzędów świątecznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuje bardzo za poprawienie! W momencie gdy widziałem podgląd w edytorze nie było widać boxa "warto przeczytać", który zaburzył kompozycje tekstu i zdjęć. A dziś (dopiero :( ...)wysłałem również fotoreportaż z targów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia poprawione, mogę z czystym sumieniem postawić plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Lucyną, ale według mnie plus i tak się należy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy pomysł :)
Szkoda, że zdjęcia zostały ułożone w sposób niesprzyjający czytaniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.