Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9290 miejsce

170. urodziny fotografii

W 1839 Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej pierwszą fotografię wykonaną na warstwie jodku srebra, którym pokryta była miedziana płytka. 19 sierpnia tego samego roku oficjalnie przekazał wynalazek całemu światu.

 / Fot. archiwum rodzinneKtóż nie ma w domowym archiwum jakiś starych fotografii. Z rozrzewnieniem oglądamy zdjęcia przodków, a także te które prezentują nas samych w różnych okolicznościach i na różnych etapach naszego życia. Utrwalanie chwil na miedzianej płytce pokrytej warstwą srebra przeszło już dawno do historii, a zabiegi dawnych fotografów wymagające wielkiej sztuki i doskonałej znajomości warsztatu pracy fotografa ograniczone zostało do jednego „pstryknięcia”. Obecnie wystarczy cyfrowy aparat, dobre oko i magiczny świat barw, kształtów, póz i min znajdzie się w naszym komputerze, na płytce CD, wirtualnym albumie czy prasowym obiegu, jeżeli uda się nam uchwycić to, za co inni zechcą zapłacić.

 / Fot. archiwum rodzinneIstnieje grupa fotoreporterów określanych mianem paparazzi, którzy ćwiczą swoją cierpliwość polując na publiczne osoby, by zrobić im zdjęcie, najlepiej w jakiś nietypowych okolicznościach. Taki sposób zarabiania pieniędzy jest traktowany z pogardą przez kolegów po fachu, ale przy odrobinie szczęścia wolnym strzelcom daje niezłe profity.

Fotografować każdy może i kto chce zdjęcia robi. Kultura obrazkowa ku której wracamy dużymi krokami ubarwiona została całą masą zdjęć amatorskich i artystycznych. Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać temat i kliknąć grafika, by móc bez końca podziwiać barwne ujęcie danego tematu.

 / Fot. archiwum rodzinneWiemy, co za nami, nie wiemy w jakim kierunku fotografia się nadal będzie rozwijać. Jedno jest pewne, rozwój tej dziedziny sztuki masowej będzie nadal następował, bo nic nie zastąpi zdjęcia, do którego obejrzenia nie potrzeba dodatkowych urządzeń, wystarczy je wywołać i można znajomym demonstrować wspomnienia z wakacji czy zdjęcia pociech. Ja dzisiejszej jubilatce życzę kolejnlych 170 lat.

***

OD REDAKCJI

Alicja proponuje, aby stworzyć kącik starej fotografii - galerie zdjęć ze starymi fotografiami pochodzącymi z Waszych zbiorów. Co sądzicie o pomyśle? Macie takie zdjęcia? Wypowiedzcie się pod materiałem!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

Czy powstal ten kącik starej fotografii, bo artykul juz nie taki nowy...Ja mam prosbe do wszystkich. Bardzo pilnie potrzebuje troche zdjec z lat 30-tych do mojej nowej ksiazki. 3 z jakimis ladnymi kobietami, 1 rodzinne: maz, zona, 2 synow, jakies klasowe ze szkoly dla panien z mloda nauczycielka, poza tym przydaloby mi sie jakies zdjecie ze spolecznoscia zydowska, jakies z kabaretu czy dansingu i kilka z przestraszonymi ludzmi, bo chodzi o kryminal. Chodzi tylko o zdjecia z waszych albumow rodzinnych i z wyraznym poswiadczeniem, ze zgadzacie sie na umieszczenie ich w mojej ksiazce “Afera kolekcjonera” - i ze wzmianka, czy dajecie mi prawo na przerobienie ich (chodzi o dodanie efektow starzenia, przyciemnienie, przerobienie na sepie itd). Z gory dziekuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.01.2010 13:08

Można cykać fotki, można robić zdjęcia, można skupić się na fotografii, różnice rozpoznaje się na 1 rzut oka, im dłużej i więcej robię zdjęć tym bardziej się zastanawiam ... każdy ma jakiegoś bakcyla

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może jednak latami, bez zróżnicowania tematycznego? Lata 20., 30. itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz wspomniał o tematyce. Najprostszy podział to miasto, przyroda, wydarzenia, rodzina. Choć rodzinę rozbiłbym na foty robione przez fotografa np w zakładzie foto oraz na tzw albumowe :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swietny pomysl,brawa dla Alicji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie no. Właściwie to właśnie szukam smoka. Jakby ktoś miał to piszcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo współczesne widzimy...a nie miałeś smoka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewa czemu ze smokiem?

Alicjo zapewne albo jeszcze konflikt adamo-kobiecy plus adamo-fotografowie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żałuję, ale Ty z kolei masz problem z odczytaniem pewnej metafory. To taki typowy konflikt pokoleniowy :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tam pomysł popieram.

Szukaj Adam swojego zdjęcia ( i nie tylko) sprzed wieków. Takiego ze smokiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.