Facebook Google+ Twitter

175. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego w Lublinie

10 lipca obchodzimy 175. rocznicę urodzin Henryka Wieniawskiego. Jest to ważne wydarzenie dla Lublina, gdyż Wieniawski przyszedł na świat właśnie w tym mieście, w kamienicy przy ulicy Rynek 17 na Starym Mieście.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:HenrykWieniawski.jpgObecnie pod tym adresem mieści się Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
oraz Szkoła Muzyczna dla niepełnosprawnych dzieci. Z okazji wspomnianych urodzin, właśnie 10 lipca o godz. 12 odsłonięta została na kamienicy w której urodził się kompozytor tablica pamiątkowa, wykonana przez doktora Wojciecha Mendzelewskiego z Zakładu Rzeźby Monumentalnej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

"Ta tablica ma przypominać, że w miarę w miarę naszych skromnych możliwości pamiętamy o Wieniawskim, że jesteśmy z niego dumni" - powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" Teresa Księska-Falger -dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej im.Henryka Wieniawskiego. Wcześniej, o godz.10 odbyła się msza św. w bazylice oo. dominikanów przy ulicy Złotej. Dominikanin o.Tomasz Dostatni powiedział, iż Henryk Wieniawski był poetą skrzypiec, gdyż wydobywał ze skrzypiec nie tylko dźwięk, ale coś jeszcze, tylko dla niego charakterystycznego.

O godz.11 w ratuszu odbyła się konferencja prasowa, w której oprócz dyrektor Księskiej-Falger uczestniczyli też: wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki, wicekurator oświaty Bogdan Wagner, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Siczek, a także prof.Zakhar Bron - światowej sławy pedagog i wirtuoz skrzypiec, zwycięzca licznych międzynarodowych konkursów muzycznych, chociażby Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, czy Królowej Elżbiety w Brukseli.

Wiceprzewodniczący Siczek powiedział, że z inspiracji dyr. Księskiej-Falger Rada Miasta Lublina ustanowiła rok 2010 rokiem Henryka Wieniawskiego. Zapowiedział cykl niezwykłych koncertów.
W bieżącym roku w Lublinie oprócz cyklu koncertów Wieniawski-Primus inter Pares
w Trybunale Koronnym na Starym Mieście planuje się wystawy w bibliotekach publicznych. Filie nr 1,13,14, domy kultury - zorganizują konkurs wiedzy o Wieniawskim dla uczniów lubelskich szkół, konkursy literackie, plastyczne, konkurs na statuetkę dla seniorów amatorów oraz konkurs na prezentację multimedialną.

W Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej od 26 października do końca listopada, w każdy wtorek będą organizowane Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną. W grudniu zostanie wydana płyta CD oraz odbędzie się Gala laureatów konkursów o Henryku Wieniawskim.

Henryk Wieniawski urodził się w bardzo utalentowanej rodzinie; jego starszy brat Julian był pisarzem, a młodszy Józef również pianistą. Dom Wieniawskich był prawdziwym lubelskim salonem. Odwiedzali go wybitni artyści, tu odbywały się koncerty, spotkania literackie i dyskusje. W 1843 r., w wieku 8 lat, Wieniawski wyjechał do Paryża, gdzie studiował
w Konserwatorium Paryskim. Konserwatorium to ukończył w 1846 z I nagrodą. W 1849 podjął studia kompozycji, które ukończył w następnym roku.

Henryk Wieniawski koncertował w wielu miastach imperium rosyjskiego, w krajach
nadbałtyckich i w Warszawie. W 1860 r.przyjął funkcję I skrzypka dworu carskiego
i solisty Rosyjskiego Towarzystwa Muzycznego. Równocześnie uczył gry na skrzypcach w tzw. klasach muzycznych Towarzystwa, przekształconego w r.1862 w konserwatorium.
Utwory Wieniawskiego nawiązują do tradycji romantycznej, uwypuklają elementy narodowe. Wymienia się tu oczywiście kompozycje głównie skrzypcowe, dwa koncerty na skrzypce i orkiestrę, polonezy, etiudy, mazurki, wariacje, kaprysy, kujawiaki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.