Facebook Google+ Twitter

177 leków nie otrzymało pozwolenia na ponowną rejestrację

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-07 18:34

177 leków - na prawie 7 tysięcy produktów leczniczych - nie otrzymało pozwolenia na ponowną rejestrację. Weryfikacja spisu leków jest związana z dostosowaniem polskiego prawa do unijnych przepisów.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Leszek Borkowski podkreślił, że leki będą sprzedawane do wyczerpania zapasów lub utraty daty ważności, czyli nawet do 5 lat. Doktor Borkowski zdementował też doniesienia prasowe, że nie będzie można kupić kropli żołądkowych czy innych popularnych medykamentów.

Wszystkie leki, które od stycznia nie są produkowane i będą stopniowo znikać z aptek, mają swoje odpowiedniki.
Prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska Irena Rej przyznała, że producenci zakończyli wytwarzanie tanich, przestarzałych farmaceutyków. Nie będzie produkowana na przykład nitrogliceryna w tabletkach, tylko w sprayu.
Rzecznik ministerstwa zdrowa Jakub Gołąb podkreślił, że do połowy stycznia firmy, którym minister odmówił ponownej rejestracji leku mogą się odwoływać od tej decyzji.

Problem może być tylko z jednym lekiem przeciwgruźliczym o nazwie izoniazyd, który nie ma swojego zamiennika. Zapasy tego preparatu wystarczą na półtora roku. Resort zdrowia jeż prowadzi rozmowy z nowym producentem tego leku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.